Menü Forumlar Popüler İçerikler Arama
Ayak Mantarı

Ayak Mantarı

Ayak ve tırnak mantarı çok yaygın bir cilt problemidir. Birçok insanda hayat boyu en az bir kere ayak mantarı gelişir. Daha çok erişkin ve ergenlik çağındaki erkeklerde görülür, kadınlarda ve 12 yaşından küçük çocuklarda ise daha nadirdir. Ayak mantarı kolaylıkla tedavi edilebilmesine rağmen başarılı bir tedaviden sonra bile tekrarlayabilmektedir. Sebep olan mikrop, mantar adı verilen ufak bitki benzeri organizmalardır. Mantar en iyi karanlık, nemli ve ılık ortamlarda büyür.

Ortak kullanım alanları ve ortak kullanılan havlu, terlik, ayakkabı gibi eşyalar mantarların çoğalması ve bulaşması için çok uygundur. Ayrıca pişikler, ayakkabı vurması, su, deterjan, sentetik giysi ve çoraplara bağlı tahrişler de ayaklarda mantar hastalığı gelişmesi için uygun zemin hazırlar. Ayak mantar hastalığı tedavi edilmediğinde tırnaklara bulaşabilir. Tırnak mantarı genellikle basit bir yaralanma ile başlar. Örneğin, el ve ayak tırnaklarının kırılması, tırnakların çok kısa kesilmesi, dar ayakkabının tırnağı sıkıştırması gibi. Islaklık, terleme, ayakların yetersiz havalanması, ayak ve tırnak mantarı gelişmesi için uygun koşullardır.
Ayak mantarının görüntüsü herkeste aynı değildir. Bazı kişilerde sadece ayak parmakları arasında (Özellikle son iki ayak parmağı arasında) soyulma, kepeklenme ve çatlamalar şeklinde görülürken bazı kişilerde ise ayak tabanında ve yanlarında kızarıklık, kepeklenme ve su toplayan yaralar görülebilmektedir. Ayak mantarı aynı zamanda ayakta kaşıntı ve yanma hissine neden olabilir. Kaşıntı ayak mantarında her zaman olmaz. Ayak tırnaklarında da mantar hastalığı görülebilir ve bunun tedavisi güçtür. Tırnak mantarı tırnakta kalınlaşma, ufalanma, renk değişikliği ve hatta tırnak kaybı ile sonuçlanabilir. Yaş ilerledikçe ayak tırnaklarında olan kalınlaşma normal değildir. Bu tür değişiklikler tırnak mantarına bağlıdır. Tedavi edilmemiş ayak mantarı ciltte çatlamalara, su toplayan yaraların çıkmasına ve ikincil bakteriyel enfeksiyonlara sebep olacaktır. Mantar tanısı konulduktan hemen sonra tedavi başlanmalıdır. Ayak mantarından korunmak için şu basit kurallara uymanız gerekmektedir; Ayak temiz, serin ve kuru tutulmalıdır. Pamuklu, yün veya bunlar gibi emici maddelerden yapılmış çoraplar giyilmelidir. Ayakkabılar ayağa tam olmalı ve böylece ayağa ya da tırnaklara travma (Bası) azaltılmalıdır. Dar burunlu, yüksek topuklu, eski, yıpranmış ayakkabılar, çorapsız giyilen ayakkabılar veya başkasının ayakkabısı giyilmemelidir. Yüksek yoğunlukta mantar sporları içerebilecek yüzeylerde yalın ayak yürümekten kaçının: halı döşeli zeminler, banyo yerleri, duşlar, jimnastik salonları, soyunma odaları, yüzme salonları, hamamlar gibi. Tırnaklar kısa ve düz kesilmelidir. Kenarlarını yuvarlak kesmeyin. Yaz mevsiminde sıkı ve dar ayakkabı giymekten kaçınınız, bu mevsimde sandalet tipi ayakkabılar en uygunudur. Ayak Mantarının Çeşitleri Nelerdir? 1- Ayağınızın altında kepeklenme, kızarma ve kuruma gibi belirtiler ortaya çıkabilir.
2- Ayağınızda aşırı bir şekilde kaşıntı, kızarma ve su toplama sonucu yaralar oluşabilir.
3- Küçük ayak parmağınızın arasında soyulma, yarılma ve beyaz nemli bir görüntü meydana gelir.
4- Ayak tırnağınız kalınlaşır ve renk değiştirir. Bunun yanı sıra tırnak soyulması veya tırnağınızın kaybolması da bunun çeşitlerindendir.

Ayaklardaki Soyulmalar Mantar Belirtisi Olabilir mi?

Ayak Mantarı çok yaygın bir cilt problemidir. Birçok insanda hayat boyu en az bir kere ayak mantarı gelişir. Daha çok erişkin ve ergenlik çağındaki erkeklerde görülür, kadınlarda ve 12 yaşından küçük çocuklarda ise daha nadirdir. Ayak mantarı kolaylıkla tedavi edilebilmesine rağmen başarılı bir tedaviden sonra bile tekrarlayabilmektedir. Ayak mantarının tıp dilindeki adı Tinea Pedisdir. Sebep olan mikrop, mantar adı verilen ufak bitki benzeri organizmalardır. Mantar en iyi karanlık, nemli ve ılık ortamlarda büyür.
Son Güncelleme : 19.01.2024 03:45:46
Ayak Mantarı ile ilgili bu madde bir taslaktır. Madde içeriğini geliştirerek Herkese açık dizin kaynağımıza katkıda bulunabilirsiniz.
Facebook Twitter Pinterest whatsapp
Ayak Mantarı Yorumları
şifre

79 Yorum Yapılmış "Ayak Mantarı"
merhaba arkadaşlar ayak mantarı çok pis bir hastalık eczanede satılan sprey ve krem tarzı ilaçlar ayağımıza iyi gelebilir ama hastalığı malesef geçirmiyor 2 gün sonra gene aynı şekilde tekrarlıyor bunu tamamen yok eden bir ilaç vs çözüm yolu bilen arkadaşlar yardımcı olursanız çok makbule geçer. herkeze çok geçmiş olsun..
Hüseyin . 13.07.2013
2 YANITI GÖRÜNTÜLE
merhaba, benim ayağımda son 6 adır mantar cıktı acaba gercektende karbonatın gercektende faydası varmıdır . özele gıttım krem verıldı lakin geçmedi acil yardımlarınızı bekliyorum
Nkaya . 04.07.2013
1 YANITI GÖRÜNTÜLE
Arkadaşlar ayak mantarı bende hafif kaşıntı ile başladı.Kaşıntıdan derim soyuluyordu bazen kaşırken ayağımı kanatıyordum . Bana bir terlikten bulaştı.salça ve domatesi ayrıca yumurtayı fazla yemeyin.domatesi mevsiminde yeyin.hormonlu gidalar hastalıkların başlangıcı.ben bu gıdaları azalttım.Ayrıca fenistil jel krem ve travazol veya travocort kullandım.Ayakları kaşıntı olduğunda önce soğuk çeşme suyu ile yıkayın.Sonra kurukayıp kremleyin.Naylon poşetle ayaklarınızı sarın.Geceden sabaha kremli kalsın.Benim ayaklarım düzeldi.Tabiiki en önemlisi kendinizi sevin.stres sağlığa en büyük düşman.Bu ilaçları hamileler kullanmamalıdır.Doktora danışarak ilaçlarınızı kullanın.Ben kendi olayımı anlattım.
Melek.izmir . 11.07.2013
CEVAP YAZ
Merhabalar, yıllar önce çorapsız terlik giydiğim için, ki teri emecek çorap olmadığından, ayağımın altında sivilce gibi şeyler çıktı ve kaşınıyordu, tesadüfen doktor lamisil yazdı (mantarlar yüzünden doktorlara çok gittim ve hemen hepsi al şunu kullan geçmezse başka yazarım dedi) lamisil bu mantarı geçirdi. Geçenlerde ayağım nemli olduğundan ayağımın altında buna benzer sivilce şeklinde mantar oluştu ilaç kullandım geçer gibi oldu geçmedi, kaşıdım kanattım tuz bastım filan, eczacı iğne olman lazım acı ekşi vb. baharat kullanma azdırır dedi, ne halt edim ben şimdi, bilen varsa sevinirim. Teşekkürler.
Cem Tunç . 22.01.2014
CEVAP YAZ
Ayak baş parmağımın sağında ve solunda İçi su toplayan ve sonra normal yaraya dönen yaralar oluştu ve 4 - 5 aydır geçmiyor doktora gidiyorum ama bi sonuç alamadım biopsi yaptı şuan onun sonucunu bekliyoruz. Bu yaralardan dolayı tırnagımı da çektirdim. ama sonuç degişmedi çekilen tırnagımın üstünde de bu yaralar cıkmaya basladı, doktorun verdigi Bactroban adlı kremi kullanıyorum suan ama bi işe yaradıgını göremiyorum kremi sürüp parmagımı sardıgımda, yaraların etrafından sarı sarı sular akıyor, Lütfen bana bi yardımcı olun Şimdiden teşekkürler yanıtınızı bekliyorum ..
Fatih . 19.04.2013
CEVAP YAZ
benim uzun zamandır var bu mevsimde yazın başlangıcında başlıyor ve delirtiyor beni geçen gittim doktora yeni birşeyler verdi şuan kullanıyorum ama çokta bir etkisi olmadı benim ayağımda su toplaması kaşıntı ve soyulma var bu tip olanlar su ve sabun kesinlikle fazla kullanmayın ve duştan sonra iyice kurululayın su iyi gelmiyor çünkü daha çok azıtıyor artık en sonra bitkisel çözümler aramaya başlayacağım he bu arada parmak aralarını kına ve şap tuzu ile geçirdim denemenizi tavsiye ederim ikisini karıştırıp uygulayın faydasını gordum tavsiye ederim...
Golf41 . 26.05.2013
CEVAP YAZ
Ayaklarımda sizin saydıgınız hiç bir madde olmamaktadır fakat ayak baş parmaklarımın etinin birazi beyazlamıs bir vaziyette ve birazcık uyuşma var ve ayaklarım aşırı terleyip kokuyor mantarla bir ilgisi varmıdır şeker olabilir dediler doktora gittim şekerim gayet iyi sporcuyum hiç bir sağlık problemimde bulunmamaktadır ayaklarımı her gün aksam geldigimde ayakkabıyı cıkardıgımda yıkarım ve gün icinde en az 1 kere dus alırım spor yaptıgım icin genellikle kaliteli ayakkabılarda secerim bilgilendirirseniz sevinirim...
Erkin . 21.02.2013 15:47:17
CEVAP YAZ
Ya şimdi benim ayagımdaki mantar hemen hemen 1 seneden beri var bir ara doktora gittim ilaç verdi düzenli bir ay kullandım bir ay önce ayagım hem şişik kabukları soyulmuştu bir ay sonra düzelti kaşıntıta gitmisti bir aydan sonra bıraktım geçti diye ama mantar beni yanıltı ayagım hergün kaşınıyor ve bu 2 aya yakın oldu birden bire vücutumun her yeri kaşınıyor durduk yere bilmiyorum ne yapacam ?
Hasan . 18.02.2014
CEVAP YAZ
ayaklarım çok kaşınıyo ve kaşıyorum daha sonra su topluyor ve yara oluyor bir an önce qeçmesini istiyorum ne yapmalıyım yardımcı ıolursanız sevinirim çok zor bir durum çünkü :(Editör Mesajı : ayak mantarı kremi alabilirsiniz veya imkanınız var ise doktora mutlaka müracaat edin. tedavi edilmez ise daha fazla yayılabilir.
Hatice Unutanlar . 07.02.2013 16:57:42
CEVAP YAZ
ellerinde başladı mantar şimdi ayak tabanlarında tırnaklarında değil özellikle avuç içi ve ayak tabanlarında 1 aydır ne kullanıyorsak geçmiyor delirmek üzereyim çocuğum bununla nasıl başedecek ne yapmamaız gerekiyor ..2 defa doktora götürdüm hala aynı karaciğerden yada şekerden olabilirmiş.. peki bu ömür boyu sürermi eski haline dönermi? ne yapmam lazım yalvarıyorum acil cvp.
Burcu . 06.08.2013
CEVAP YAZ
acil yardım ayağımda baş parmak ve yanında ki parmakta baş tarafa yakın bir yerde bilmedigim bi hastalık bunu googlede adını bulamıyorum küçük yumrular şeklinde başladı şimdi ayagimda 7 , 8 tane var bu yumrular isveç peyniri gibi delik deşik ve yumrunun içinde siyah noktalar var diken gibi duruyorlar bu hastaligin ismi ve tedavisi nedir söyleyin lütfen
Muhammed . 17.10.2014
CEVAP YAZ
Merhaba, 5 yıldır parmak çorap kullanmaktayım eskiye nazaran azaldı,1 haftadır normal çorap giymeye başladım malum yaz ayı çok sıcak, benim sağ ayak küçük parmak ve yanındaki parmak altında küçük sulu yaralar meydana geliyor ve parmak aralarında deri soyulması, bu yaralar ile alakalı kalıcı çözüm yok yokmu? parmak çorabı sabahları giymek zor oluyor sıkıldım artık :)
Adnan . 01.09.2015
CEVAP YAZ
9 yasındakı torunumun el ayak ve dızlerınde soyulma oldugundan 2 kez doktora gosterdık bıze mantar oldugu soylendı tedavı yavas devam edıyor ne yapabılırız gecermı merak edıyoruz tesekkurlerEditör Mesajı : evet mantar tedavisi uzun sürmektedir. 3- 9 ay arası çok normal bir süre olarak kabul edilmektedir.
Gulten Barıs Çepcıoglu . 02.02.2013
CEVAP YAZ
Merhaba arkadaslar benimde bu hastaklikla basim dertte gecen seneden bu yana gecmisti benimki enfeksiyon kapti bir suru merhem anti biotik kullandim ayagim komple sismisti simdi yine basladi hamile oldugum icin ilacda kullanamiyorum bu arada mantar surekli dagilir baska parmaga sicrar karbonat deniycem umarim ise yarar ufak yara olustu umarim yine dagilmaz
Songul . 09.11.2013
CEVAP YAZ
arkadaşlar benim de ayaklarımda uzun süredir mantar problemi vardı, bir arkadaşımın tavsiyesi ve doktor onayı ile MEDACASSOL krem ve NİZORAL krem aldım.ikisini mercimek tanesi kadar avucunuza sıkın ve karıştırın ayaklarınızın altına veya parmak aralarına sürün, yaklaşık bir hafta sonra iyileşme olacağını göreceksiniz, ben çok memnun kaldım saygılar...
Muharrem . 09.05.2013
CEVAP YAZ
Ayak mantarlarına kesin eczanelerde satılan bir gün kullanılan mantar kremi var.kremi sürüp birgün ayaklarınıza su temasıyapmıyorsunuz. 14gün sonra mantardan eser yok. reçetesiz satılıyor eczaneden talep ettiğinizde veriyorlar 18 tl tutarında. eşim 15 yıldan beri çektiği mantardan kurtardı 1 yıl önce denedik. hala mantar oluşumu olmadı...
Selin . 25.04.2014
CEVAP YAZ
şimdi söylediklerimi yapın 1 hafta snra herkez kendine gelcek... Gidin bakkaldan flan ucuz bebek pudrası alın her akşam ayaklarınıza sürün , daha snra ayagnzın kurudugunu terlemeyi azalttıgını görüceksinz .. Ve 1 hafta sonra da ayak bakım kremleri flan kullanın eskisinden daha iyi bi ayaklara sahip olucaksınız prf.dr.ömersan
Ömersan . 29.05.2013
CEVAP YAZ
bendede cocukluğumdan beridir var bu ayak mantarı ayak parmaklarım hep pişiyo kremler ilaçlar aldım ama bı turlu gecmedı bı eczanden ilaç alıyorum adam kendısı uretmış oda sadece kokuyu kesiyo bu mantar başıma bela olmuş kurtulmak için bi çok yolu denedım şimdi ise karbonatlı suyu denıçem bakalım ne olcak inşallah keser bu pislığı
Erol . 10.07.2013
CEVAP YAZ
Ben 14 yaşındayım, ayağım mantar yüzünden kötü halde. Tuzlu suda geçirmeyi deniyorum. Ama bu mantar olayından sonra her tarafım kaşınmaya başladı, kaşıdıkça da yara oluyor. Vücudumun bazı yerlerinde kabarcıklar da oluşuyor. Acaba mantar mı bulaştı? Kaşıntıyı ve mantarı yok etmek için ne yapmam lazım, en kolay yolu nedir?
Feyza . 09.02.2014
CEVAP YAZ
ayagimin kucuk parmaginda mantar cikti.doktorun verdigi hapi ve kremi kullandim. hala gecmedi hatta daha da yayildi. parmaklarimdaki deriler kabuk olup kopuyr surekli kucuk parmagimin kenarida kesik gibi acildi. nasil geccek bilmyrm. su kesinlikle iyi gelmiyor. sarimsak ile tedavi uygulamaya basladm bakalm ins gecer
Yasemin . 28.06.2013
CEVAP YAZ
Ben ayak mantarı değil ayak terlemesinden şikayetçiydim.Sanırım bir sonraki adımda mantar olabilir terden bilgim yok.Daha önce yurtdışında duyduğum Türkiyeye geldi gelecek denilen Dermasilk çamaşırların çorabını kullanıyorum ayak terlemelerim sona erdi mantara karşıda korunmuş oluyorum diye düşünüyorum.
Ekin . 23.07.2013
CEVAP YAZ
ben turkiyede iken kasintidan duramiyordum tirnaklarimda seklide bozulmaya baslamisti burda yani japonyada bir ilac buldum inanin 2 kere kullandim ne kasinti kaldi nede koku burdaki arkadaslarada onerdim ayni problem olanlara onlarinda duzeldi ayaginda cok proplem olanlara gonderebilirim saygilar
İlyas Kaya . 23.07.2013
CEVAP YAZ
26 yaşındayım. Yaklaşık 4 senedir var bende. Mantar mı değil mi bilmiyorum. Birbirine temas eden iki parmağın arası oyulmuş durumda. Birbirlerine geçmişler. Ayağımdaki bütün parmaklar öyle. Arasında jel kıvamında bir ter var. Çok kötü la. Pudra kullanınca azalıyor. Ama geçmiyor.
Hamdi . 01.04.2017
CEVAP YAZ
bendede ayak ve tırnakmantarıvarneyapabilirim bende ayak ve tırnak mantarı var ne yapmamlazım çok kaşınıyor çokkaşınıyorveyanmaoluyor
Besime . 01.06.2015
CEVAP YAZ
ben yaklaşık 2 hafta once arkadasımdan bır ayakkabı aldım onun ayagında mantar oldugunu bılmıyorum ama olabilir demıstı 2 haftadır gıyıyorum hıcbırsey olmadı bu mantar kac gunde oluşur veya oluşmaması ıcın ayakkabının ıcıne konulcak toz tarzı bısı var mı
Alican . 15.12.2014
CEVAP YAZ
Merhama, ayağmda parmak aralarında soyulmalar derinin kuruması ve kahverengı hafif noktacıklar oluştu kaşıntı ve su toplanması yok acaba mantarmı oldu ? (not) :ben askerim bot giyorum ayağım terlediği içinimi böyle odu ? Yardımcı olursanız sevinirim...
Bilgehan . 27.03.2013
CEVAP YAZ
Ayak kucuk parmagimda nasir var kucuk parmak arasinda da mantar var kasinti olmuyo sadece ayakkabinin icinde bazen batma yapiyo krem kullandim bi sure ama etkisi pek olmadi yayilma suresi nedir yada yayilmasin diye kremi kullanaya devam etmeli miyim?
Didem . 15.06.2013
CEVAP YAZ
arkadaşlar ayak mantarı bende oldu bence ayakta ufak bir yara olsa yada su toplasa önemsemiyoruz ve o ufak yaralar acık oldugundan mikrop kapıp mantara dönüşüyor ben bütün ayakkabılarımı yıkadım ve karbonat döktüm işallah etkisini görürüm
Su . 15.07.2013
CEVAP YAZ
Merhaba sevgili arkadaşlar. Tek merak ettiğim şu; Ayaklarda çıkan mantar yer değiştirir mi? Bir ayağımda zerre mantar yokken diğer ayağımda yer değiştiren mantar var sanki. Bu konuda ne yapabilirim. Bilgisi fikri olan var mı?
Muhammed Hüseyin Esin . 15.07.2013
CEVAP YAZ
bildiğimiz yeşil kınanın içerisine göz payı tuz atarak (fazlada az olmasın) ayağımıza yakmalıyız etkili çözüm 2-3 ayda 1 yapıyorum kesin çözüm değil ama 2-3 ay rahatlattığı kesindir. Tuzu unutmayın biraz yanma yapabilir
Raşit Akgün . 16.07.2013
CEVAP YAZ
benim 4-5 yıl önce başlamıştı sonra geçtiama tekrar bşladı ve gerçekten beni çok rahatsız ediyor batikon sürüp ardından kremini uyguluyorum ama geçmiyor ve artıkbunu yapmaktan bıktım yok mudur bitkisel çözümü?.. :(
Melek . 31.03.2013
CEVAP YAZ
Allahın izni ile kesin cozüm bana bir dos tavsiye etti ben kullandım elhamdulillah geçti.öyle pahalı filan değil her ezzaneden alabilirsiniz sabah akşam parnak arasına sürün o kadar.TRAVAZOL/ DERİ KREMİ
Terzi . 10.05.2017
CEVAP YAZ
Ben işim nedeniyel gün boyu naylon çorap giyiyorum. ayağımda çok terleme oluyor ve akşam çok kaşıyorum. özellikle 3, 4 ve 5inci parmak aralarında su topluyor. Pamuklu çorap ve pudra 4 aydır azalltı.
Ayla . 22.01.2016
CEVAP YAZ
Merhaba,ayağımda uzun süredir mantar var fakat kaşıdığımda hiçbir şekilde rahatsız edici olmuyor, aksine beynim pozitif yönde uyarılıyor ve oldukça tatlı bir his veriyor,bunun sebebi nedir?
Ersin . 14.03.2013
CEVAP YAZ
benimde ayağımın altında kızarıklık yanma ve şişlik oluşuyor hatta bazen yürüyemiycek duruma geliyorum her zaman olmuyor ama olduğunda felaket canım yanıyor ne yapabilirim bu mantarmı acaba
Mine . 04.04.2013
CEVAP YAZ
4 gündür benimde ayağımda mantar var,çok kaşıntı oluyodu ve diğer parmaklara da sıçradı.. dün gece eşimin formülü ile rahatladım..ayağıma kına yaktık bugün çok rahatladım şükürler olsun..
Cengiz . 02.04.2013
CEVAP YAZ
yigenim daha 7 yaşinda el ve ayak tirnaklarinda mantar var bir cok kez doktora götürmemize ragmen ilaclari kullandigimiz halde bir degişiklik olmadi bize yardimci olursaniz sevinirim.
Büşra Gök . 09.02.2013 19:09:55
CEVAP YAZ
ispirtom deniyen varmı rahatlatıyor çok yakıyor ama acısı geçiyor devamlı kullanımda steril ispirto deva olabilir ispirtolu pamuğu ayağınızın arasına koyun va uyuyun
Erdem . 20.05.2013
CEVAP YAZ
merhaba ben dogum yaptıktan 2 ay sonra bu sorunla karsılastım ne kullandıysam krem namına hiçbir sekılde gecmedı sirkeli su iyi geliyo diyolar ama sadece rahatlatıyo
Hatice . 16.03.2013
CEVAP YAZ
selamlar ayak tabanımda , parmakların altı ve topuğa kadar olmayacak şekilde üstten ortaya kadar deri soyulması var. cildiyeye gitmem gerekirmi mantarmıdır acaba ?
Ononymanterus . 21.11.2013
CEVAP YAZ
Benim ayagımda once mantar gıbı belırsı daha sonra bu mantar gibi olan yerin ortasında delik olusmaya başladı bu ne acaba ve tedavisi nasıl bir bilginiz var mı?
Cansu . 10.07.2013
CEVAP YAZ
ben dede serçe parmagım arasında var aynisefa kullanıyorum azalmıştı krem bıttı 1 hafta sonra almaya gitti yıne başladı tırnak mantarına aynı sefa duzelttı
Sevgi . 03.05.2014
CEVAP YAZ
Sol ayagımın çitçe parnagında aşır derecede mantar vardır.Kremlerinen geçmiyor tablet hap kulamnamıyorum çünkü bende Hepatit B vardır.Ne yapmam lazım saygılar
Kadir . 20.03.2015
CEVAP YAZ
15 yaşindayim ayagim küçük sivilceler gibi oldu ve içinde su var bazen elerimde de oluyor sarimsak ve zeytin yagini deniycem herkese geçmiş olsun.
Ecem . 07.03.2018
CEVAP YAZ
Sol ayakküçük 2.parmağımda sertleşme oluyor,kabuklaşıyor.Kabukları koparınca yara oluyor,okssijenli suyla temizleyip merhemle iyileşiyor.
Ahmet Şimşek . 07.06.2014
CEVAP YAZ
Arkadaslar ayak mantarindan kurtulman icin bir ay boyunca Sabah ac karnina bir dis samirsagi cignemeden yut bir ay sonra mantardan eser kalmaz
Ese . 05.07.2017
CEVAP YAZ
ayagımda mantarın tedavisini bulamadım ayagım genelde terleme yapıyor ve çok acayip kokuyor yani insan içine çıkamıyorum bunun tedavisi varmı
Adem . 28.11.2013
CEVAP YAZ
bişi daha kullandıktan sonra ayak altı deriniz yani ayak tabanı kurur yeniden deri tazeleniyor kısaca kurtuluyorsunuz hepsi bu geçmiş olsun
Ali . 21.06.2013
CEVAP YAZ
Ben hamileyken ayakmantarı hastalıgına yakalandıgımı ogrendim, yaklasık 4 yıldır cekiyorum bu hastalıgı. gitmedigim doktor kalmadı
Tuba . 18.07.2013
CEVAP YAZ
futbol maçı yaptıktan sonra ayak baş parmagımın altı ve onun biraz altındakı bölge sanki güneşten yanmışgibi yanıyo neden olabilir
Fırat . 31.07.2013
CEVAP YAZ
Sol ayağımın son iki parmağı arasında deri atma olayı var ama kaşıntı ağrı ve nemlilik olayı yok.. Bu mantar belirtisi mi acaba??
Met Akyl . 24.11.2013
CEVAP YAZ
ayagımda mantar ve egzamaya benzer yaralar olustu asırı kasıntı ve catlam var doktarlara gıttım gecmedı bana yardımcı olurmusunuz
Elif . 18.02.2013 13:52:57
CEVAP YAZ
4 yıldır ayakalrımda mantr war hangi doktora gittiysem iLaç werdi ama hiçbirisi bi işe yarmadı bi fikri olan warmı arkadaşlar
Ahmet . 05.05.2013
CEVAP YAZ
tırnak mantarı tedavisinde çözüm arayanlara ÇAMDER Bitkisel sıcak su kürünü tavsiye ederim...en hızlı sonuç aldıran bu bence
Hülya . 06.01.2015
CEVAP YAZ
benimde ayağımda kaşıntı var ve geçmiyor her yeni ayakkabıda delirtiyor doktora gittim fayda etmedi ne yapabilim fikri olan
Sezer . 04.04.2013
CEVAP YAZ
Merhaba benim ayağımda üstünde ve altında hm kızarıklık hem de soyulma var n yapmam gerekiyor aynı zamanda kasintida var
Aydin . 22.06.2016
CEVAP YAZ
Benim esim santiyede calisiyo ve ayaklari hava almadigi icin parmaklari yariliyo ilac olarak ne kullanmam onerirsiniz
Çagla Taskin . 19.07.2014
CEVAP YAZ
ben ne kadar antifunkal ilaç varsa denedim,benim ayak mantarlarını tedavi etmediler,başka ne yapmalıyım bilmiyorum.
Yaşar . 21.04.2014
CEVAP YAZ
Benim ayağımda parmak aralarında sivilce ve ayakkabının içinde ayak terlemesi ve ayyakabını. İçinde ayazk yanması
Emre . 18.03.2013
CEVAP YAZ
Merhaba, benim ayagimda kasinti,kizarma ve kirmizi renkte yaralar oluşmuş(sanki kan yigilmiş). Bu neden olabilir?
Abbas . 25.01.2016
CEVAP YAZ
Her şeyi denedim sulu mantar bendeki de son çare yaralı parmağa işicem artık kınaya karıştırıp yaksam mı acaba
Ganimet . 22.03.2014
CEVAP YAZ
hocam kolay gelsin. galiba benim ayağımdada mantar var. hocam mantardan kurtulmak için hangi ilacı önerirsiniz
Fatih . 15.08.2013
CEVAP YAZ
eczaneden 19 tl ye lamınıs once adında bi krem aldım 3-4 gün sonra nerdeyse tamamen yok etti tavsiye ederim
Zafee . 27.04.2014
CEVAP YAZ
ayak mantarında doliche gümüş çoraplar koruyucu etki yapmaktadır.bu ürünü bende kullandım iyi sonuç aldım.
Bekir Akıl . 21.01.2015
CEVAP YAZ
genellikle akşam veya öğlen sık görulen ayak yanmasıyla karşı karşıya kalıyorun bilgılerinizi rica ederim
Sami . 23.07.2013
CEVAP YAZ
Inşaata çalışıyorum ancak hangi ilacı kullanmam gerektiğini bilmiyorum ne olur etkili bir ilaç söyleyin
Bülent . 15.08.2017
CEVAP YAZ
bende baş parmağımın arasında oluşmaya başlamış gibi görünüyor fakat kaşınmıyor bu bir mantar mı????
Tuğçe . 24.06.2014
CEVAP YAZ
benim tırnaklarımda kalınlaşma var ne ilaç kullanmalıyım yardımcı olurmusunuz karbonat iyi gelirmi
Engin . 20.06.2013
CEVAP YAZ
bas parmagım ıle 4 parmak arasında kızarma yanma belırtım var teramıcyn surmek uygunmudur
Tayfun . 28.04.2013
CEVAP YAZ
ayak bas parmagi tirnagimin etrafi kasiniyor ve hafif kabarmalar var mantar olabilirmi?
Dirşad . 26.12.2015
CEVAP YAZ
ya benim sağ serçe parmağımda kesilme, yarık gibi bişey oldu acıyo basamıyorum
Berfin . 21.05.2015
CEVAP YAZ
ayak mantarı olanlar için yorumum fazla terli terli spor ayakkabılar giymeyin
Remziye . 01.06.2015
CEVAP YAZ
Karbonat tek çözüm fazla söze gerek yok deneyin bişey kaybetmersiniz
Simon-sez . 17.07.2013
CEVAP YAZ
annemin ayakları da öyle çok kaşıyor anneme acıyorum
Cansu . 29.06.2013
CEVAP YAZ
mukemmel isime yaramadi.cunku yalan soyluyirlar
Orkun . 14.08.2017
CEVAP YAZ
Tendurduyot surun en kisa surede kesin cozum
Donmezsondaj . 05.06.2013
CEVAP YAZ
benim baş parmağım yarılıyor hep :( :(
Kuzey . 18.05.2014
CEVAP YAZ
sagol melek dusundugun ıcın
Tayfun . 27.05.2013
CEVAP YAZ
ayağımda kepeklenme yok
Enes . 21.03.2014
CEVAP YAZ
Ayak Mantarına Ne İyi Gelir
Ayak Mantarına Ne İyi Gelir
Ayak Mantarına Ne İyi Gelir, Çok eski çağlardan beri en sık görülen deri enfeksiyonları mantarlardır. Bundan yalnızca 10 yıl önce, ayak ve tırnak mantar hastalıkları gibi inatçı hastalıkların etkili bir tedavisi yoktu. Eski ilaçlar, mesela merhemler ...
Ayak Mantarı Bitkisel Tedavi
Ayak Mantarı Bitkisel Tedavi
Ayak mantarı, ayağın alt kısmında ve bazı durumlar da ayak parmağının aralarında görülen bir hastalık türüdür. Çok olmasa da nadiren acıya sebep olabilir ve ayağın üstüne basılırken sızı yaşamanıza sebebiyet verebilir. Hastalığın ilk belirtisi kaşınt...
İbrahim Saraçoğlu Ayak Mantarı
İbrahim Saraçoğlu Ayak Mantarı
İbrahim Saraçoğlu Ayak Mantarı, Ayaklarda meydana gelen ve bulaşıcı özelliğe olan ayak mantarı bir mantar enfeksiyonudur. Mantar sorunundan mustarip olan bireyler İbrahim Saraçoğlu Ayak mantarı kürünü öğrenmek istemektedirler. Ayak mantarı oluşmasınd...
Ayak Mantarı Sirke
Ayak Mantarı Sirke
Ayak Mantarı Sirke, Ayak mantarı birçok kişide görülen, kendini kaşıntı, kızarıklık ve su toplaması ile belli eder. Ayak mantarı herkes de görülür ama erkeklerde daha sık olur. Bunun nedeni erkekler daha çok yoğun çalıştığından ve kapalı ayakkabılar ...
Ayak Mantarı Kremi
Ayak Mantarı Kremi
Ayak Mantarı Kremi, Ayak mantarı günümüzde birçok kişide görülen bir deri hastalığıdır. Mantar kendini kaşıntı, kızarıklık ve su toplaması ile belli eder. Ayak mantarının genelde olma sebebi ayağın havasız kalmasıdır. Mantar karanlık ve nemli yerleri...
Ayak Altı Mantarı
Ayak Altı Mantarı
Ayak Altı Mantarı, çok yaygın olan bir cilt hastalığıdır. Birçok insanın hayatında en az bir kere de olsa ayak mantarı ortaya çıkar. Daha çok erişkin ve ergenlik çağındaki erkeklerde görülür. Kadınlarda ise 12 yaşından küçük olan çocuklarda nadir ola...
Ayak Baş Parmak Mantarı
Ayak Baş Parmak Mantarı
Ayak baş parmak mantarı, günümüzde sıklıkla herkesin başına gelen bir rahatsızlıktır. Mantar bakterileri nemli ve karanlık ortamları severler ve buralarda çoğalırlar. Çok nemli ya da çok kuru deride görülmektedir. Bu yüzden ayak hijyenine her zaman d...
Ayak Mantarı Çeşitleri
Ayak Mantarı Çeşitleri
Ayak Mantarı Çeşitleri, Dış ve iç nedenlere bağlı olarak oluşan pek çok ayak mantarı türü bulunmaktadır. Ayak mantarları kişinin fiziksel hareketlerine, ayak bakımının doğru yapılıp yapılmadığına, kullanılan çorap veya ayakkabının türü, çeşidi ve aya...
Ayak Mantarı Akıntısı
Ayak Mantarı Akıntısı
Ayak Mantarı Akıntısı, Ayak mantarı çok yaygın bir cilt problemidir. Birçok insanda hayat boyu en az bir kere ayak mantarı problemi yaşanır. Daha çok erişkin ve ergenlik çağındaki erkeklerde görülür. Kadınlarda ve 12 yaşından küçük çocuklarda ise dah...
Ayak Mantarı Hapı
Ayak Mantarı Hapı
Ayak Mantarı Hapı, Ağızdan mantar ilacı almak ciddi ayak mantarı tedavisinde ne etkili yöntemlerden birdir. Ama bu tür ilaçlar tehlikeli olabilirler, sürekli devam eden bir tedaviyi de garanti etmezler. Tırnak mantarı rahatsızlığını tedavi etmek için...
Ayak Mantarı İçin Sprey
Ayak Mantarı İçin Sprey
Ayak Mantarı İçin Sprey, Ayak mantarı çok eski zamanlardan bu yana en sık rastlanılan deri enfeksiyonları mantarlardır yakın zamana kadar ayak ve tırnak mantar hastalıkları gibi inatçı hastalıkların tedavisi yoktu. Eski kullanılan ilaçlar, mesela mer...
Bebeklerde Ayak Tırnak Mantarı
Bebeklerde Ayak Tırnak Mantarı
Bebeklerde ayak tırnak mantarı, bebeğin yapısına göre değişiklik gösterir. Tırnakta oluşan mantar bebek için ciddi bir sağlık sorunudur. Tırnak mantarı kişiden kişiye bulaşıcı bir hastalık olduğu için bebeğin ayak ve el tırnaklarının temizliğine önem...

 

Ayak Mantarına Ne İyi Gelir
Ayak Mantarı Bitkisel Tedavi
İbrahim Saraçoğlu Ayak Mantarı
Ayak Mantarı Sirke
Ayak Mantarı Kremi
Ayak Altı Mantarı
Ayak Baş Parmak Mantarı
Ayak Mantarı Çeşitleri
Ayak Mantarı Akıntısı
Ayak Mantarı Hapı
Ayak Mantarı İçin Sprey
Bebeklerde Ayak Tırnak Mantarı
Ayak Mantarı İçin Karbonat
Ayak Mantarı Başlangıcı
Ayak Mantarı Koku Yaparmı
Ayak Parmak Arası Mantar
Ayak Mantarı Spreyi
Ayak Mantarı Nedir ?
El ve Ayak Mantarı
Ayak Mantarı Nasıl Görünür
Ayak Tırnak Mantarı İlaçları
Ayak Mantarı Neden Olur
Ayak Mantarı Kaşıntı
Saraçoğlu Ayak Mantarı
Karbonat Ayak Mantarı
Ayak Mantarı
Ayak Mantarı Bulaşıcı mıdır ?
Ayak mantarı sıkça sorulan sorular
Ayak Mantarı Kürü
Ayak Mantarı Nasıl Geçer
Popüler İçerik
Ayak Mantarı İçin Karbonat
Ayak Mantarı İçin Karbonat
Ayak mantarı için karbonat, Bulaşıcı bir deri hastalığı olan ayak mantarının en yaygın şikayetleri iltihap ve kaşınmadır. Sağlıksız tekstil ürünleri k...
Ayak Mantarı Başlangıcı
Ayak Mantarı Başlangıcı
Ayak Mantarı Başlangıcı, Ayak ve tırnak mantarı çok yaygın olan bir cilt problemin hastalığıdır. Birçok insan hayatı boyunca en az birkaç kere ayak ma...
Ayak Mantarı Koku Yaparmı
Ayak Mantarı Koku Yaparmı
Ayak Mantarı Koku Yaparmı: Ayak mantarı çok yaygın görülen bir cilt problemidir. Birçok insanın yaşamı boyunca mutlaka en az bir defa ayak mantarı r...
Ayak Parmak Arası Mantar
Ayak Parmak Arası Mantar
Ayak Parmak Arası Mantar; Birçok insanda zuhur eden bir hastalık türüdür. Bu hastalık cilt hastalıkları arasındadır. Hemen hemen her yaşta insanın kar...
Ayak Mantarı Spreyi
Ayak Mantarı Spreyi
Ayak Mantarı Spreyi, Ayak mantarı özellikle ayak parmakları arası ya da altında oluşan küçük beyaz kabarcıkların görülmesidir. Bu hastalık ayak tırn...
Ayak Mantarı Nedir ?
Ayak Mantarı Nedir ?
Kaşıntı, kızarıklık, sulanma, su dolu kabarcıklar, normal görünen tırnağın renginde değişme gibi durumlarda tinea pedis veya tırnak mantarından şüphel...
Popüler İçerik Son Forum Konuları Yardım Sayfaları  
Ayak Mantarına Ne İyi Gelir
Ayak Mantarı Bitkisel Tedavi
İbrahim Saraçoğlu Ayak Mantarı
Ayak Mantarı Sirke
Ayak Mantarı Kremi
Topuk Catlagindaki Kasinti Mantar Midir?
Topuk Catlagindaki Kasinti
Mantar Mı
Ayak Mantarı İki Seneye Yaklaştı
Tırnak Mantarı
Tıbbi Sorumluluk Reddi
Gizlilik Politikası
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Son Forum Konuları
Topuk Catlagindaki Kasinti Mantar Midir?
Topuk Catlagindaki Kasinti
Mantar Mı
Ayak Mantarı İki Seneye Yaklaştı
Tırnak Mantarı
Yardım Sayfaları
Tıbbi Sorumluluk Reddi
Gizlilik Politikası
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Sitede yer alan haber ve içeriklerin tüm hakları saklıdır ve buradaki bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. Buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.
Ocak - 2024