Ayak Mantarı Akıntısı Belirtileri ve Tedavisi
20 Haziran 2024

Ayak Mantarı Akıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Mantarının Belirtileri ve Sebepleri

Ayak mantarı, oldukça yaygın bir cilt problemidir. Çoğu insan, hayatı boyunca en az bir kere bu sorunla karşılaşır. Ayak mantarı genellikle erişkin ve ergenlik çağındaki erkeklerde görülürken, kadınlarda ve 12 yaşından küçük çocuklarda daha nadir rastlanır. Mantar tanısı konulduktan hemen sonra tedaviye başlanmalıdır. Ayak mantarı kolaylıkla tedavi edilebilir, ancak tedavi edilmezse ciltte çatlamalara, su toplayan yaralara ve ikincil bakteriyel enfeksiyonlara yol açabilir. Başarılı bir tedaviden sonra bile kendini tekrarlayabilir.

Ayakta görülen mantar hastalığı tedavi edilmediği takdirde tırnaklara da bulaşabilir. Tırnak mantarı, tırnakta kalınlaşmaya, ufalanmaya, renk değişikliğine ve hatta tırnak kaybına bile yol açabilir. Bu cilt problemine sebep olan mikrop, mantar adı verilen ufak bitki benzeri organizmalardan kaynaklanır. Ayak mantarının görüntüsü herkeste aynı değildir. Bazı kişilerde özellikle son iki ayak parmağı arasında soyulma, kepeklenme veya çatlamalar şeklinde görülürken, bazı kişilerde ise ayak tabanında ve ayak yanlarında kızarıklık, kepeklenme ve su toplayan yaralar şeklinde görülür. Özellikle ayak parmaklarının arasında koku ve beyaz döküntülerle kendini belli eder. İleri derecede olan ayak mantarında iltihaplı yaralar meydana gelir. İltihaplı yaralar zaman içinde koyu sarı renkte akıntıya sebep olur. Akıntılar ayakta koku yapar. İleri derecedeki kaşıntılar deride tahrişe neden olur. Bazı durumlarda koku ve tahrişin yanı sıra alerjik reaksiyonlar da görülebilir.

Ayak Mantarının Oluşum Sebepleri

Ayak mantarı en çok nemli ve ılık ortamlarda meydana gelir ya da büyür. Mantar bulaşıcı olduğu için ortak kullanım alanları mantarların çoğalması ya da bulaşması için çok elverişlidir. Islaklık, terleme, ayakların yetersiz havalanması ayak mantarı gelişmesi için uygun koşullardır. O nedenle hem mantar tedavisinde hem de mantar oluşumunu önlemek için kişisel hijyen oldukça önemlidir.

Ayak Mantarından Korunma Yöntemleri

Ayak mantarına yakalanmamak için birkaç basit kurala dikkat etmek yeterlidir:

  • Ayaklar her zaman temiz, serin ve kuru tutulmalıdır.
  • Pamuklu, yün veya buna benzer emici maddelerden yapılmış çoraplar giyilmelidir.
  • Dar burunlu, yüksek topuklu, eski ve yıpranmış ayakkabılar tercih edilmemelidir.
  • Çorapsız giyilen ayakkabılar, ayakkabılara direkt temas ettiği için mantar gelişimini artırır.
  • Tırnaklar kısa ve düz kesilmelidir.

Havuz ve plaj gibi alanların kullanımından sonra mutlaka ayaklar iyi yıkanmalı ve kurulanmalıdır. Nemi ve sıcağı seven mantar, bu hastalığa sahip başka biriyle ortak kullanılan çorap, terlik, ayakkabıdan kolaylıkla bulaşabilir. Ailede mantar hastalığı geçiren kişiler varsa kişisel eşyalar mutlaka ayrılmalıdır. Ayaklar, vücudun aşırı terleme gösteren bölgelerinin başında gelir. O nedenle her zaman temiz tutulmalı ve gerekli durumlarda pudra da kullanılmalıdır. Ayakkabılar kullanım sonrası mutlaka havalandırılmalı ve pudralanmalıdır. Böylece derinin pH dengesini bozmaya neden olan aşırı terleme durumları ortadan kaldırılmış olur.

Ayak Mantarının Tedavisi

Mantar enfeksiyonları, beslenebildikleri sürece bulaşıcı özellik gösterir. Diyabet gibi kronik bir hastalığı olan bir kişide mantar enfeksiyonu başka enfeksiyonlara da yol açabilir. Mantarların neden olduğu enfeksiyonlara mikoz adı verilir. Ayak, el ve vücudun dış yüzeyinde yaygın olarak görülen mikoz, dermetomikoz olarak da bilinir. O nedenle diyabet hastalığı olan kişilerde ayak bakımı daha çok önemlidir. Ayakta mantar akıntısı fark edildiğinde çok fazla vakit kaybetmeden uzman bir dermatoloğa başvurulmalıdır. Uygun tanı sonucu tedavi için gerekli krem ve spreyler kullanılır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

ALİ DEMİR

08 Nisan 2024 Pazartesi

Mar 2018 de başlayan ayaklanmak arası akıntılı mantar tedavisi için 2 değişik cildiye doktora göründüm verilen kıdemleri kullandım iyi oluyor tekrar yeniliyor şuan tedaviye ihtiyacım var

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Ali Demir Bey,

Geçmiş olsun. Anladığım kadaryıla tedavi sonucu sorun tekrar ediyor. Belki de farklı bir tedavi yöntemi veya daha kapsamlı bir inceleme gerekebilir. Uzman bir dermatologa ya da enfeksiyon hastalıklarına başvurmanızı tavsiye ederim. Sağlıklı günler dilerim.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Ayak Mantarı Lazer Tedavisi

Ayak Mantarı Lazer Tedavisi

Ayak Mantarı Doğal Tedavi

Ayak Mantarı Doğal Tedavi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Ayak Mantarı Nasıl Geçer?

Ayak Mantarı Nasıl Geçer?

Ayak Mantarı Bulaşıcı mıdır?

Ayak Mantarı Bulaşıcı mıdır?

Ayak Mantarı İlacı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Ayak Mantarı İlacı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Ayak Mantarı Kimlerde Görülür?

Ayak Mantarı Kimlerde Görülür?

Ayak Tırnağı Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Tırnağı Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Ayak Mantarı Neden Olur?

Ayak Mantarı Neden Olur?

Güncel

Ayak Tırnak Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Tırnak Mantarı Belirtileri ve Tedavisi