ayakmantari.gen.tr https://www.ayakmantari.gen.tr Ayak Mantarı, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri tr-TR hourly 1 Copyright 2020, ayakmantari.gen.tr Thu, 01 Jan 1970 00:00:00 +0000 Thu, 09 Apr 2020 00:00:00 +0000 60 Ayak Mantarı Hapı https://www.ayakmantari.gen.tr/ayak-mantari-hapi.html Sat, 17 Nov 2018 02:26:41 +0000 Ayak Mantarı Hapı, Ağızdan mantar ilacı almak ciddi ayak mantarı tedavisinde ne etkili yöntemlerden birdir. Ama bu tür ilaçlar tehlikeli olabilirler, sürekli devam eden bir tedaviyi de garanti etmezler. Tırnak mantarı rahats Ayak Mantarı Hapı, Ağızdan mantar ilacı almak ciddi ayak mantarı tedavisinde ne etkili yöntemlerden birdir. Ama bu tür ilaçlar tehlikeli olabilirler, sürekli devam eden bir tedaviyi de garanti etmezler. Tırnak mantarı rahatsızlığını tedavi etmek için mantar ilacı almam gerek mi. Ağızdan  mantar hapı almak tırnak mantarı hastalığında çok önemli bir tedavi şeklidir. Ancak bu gibi ilaçlar tehlikeli olmaktadırlar. Kalp ve karaciğer rahatsızlığınız var ise mantar ilacı kullanmak çok tehlikeli olabilir, bu sebeple mantar ilacı kullanılmamalıdır. Özellikle bu ilacın sağlıklı insanlarda dahi karaciğer ve kalp yetmezliği gibi yan etkileri olduğu saplanmıştır edilmiştir. Almakta olduğunuz mantar ilacının cinsine göre böbrek, karaciğer yada kalpte rahatsızlığa yol açabilir. Ayaktaki mantar için ne çok kullanılan ilaçları ağızdan alınan antibiyotikler ve topuğa sürülen ayak mantarı merhemidir, ayak mantarı için alınan ilaçlar özellikle bedendeki öbür mantar hastalığının tedavisi içinde kullanılabilir çünkü ortak içerikli ilaçlardır.

Ayak Mantarı Hapı, Ayak mantarı rahatsızlığı en sık ayak parmaklarında mantar olarak görülür, ayak mantarı parmak aralarından sora ayak tabanlarında da oluşabilir, ilerlerse bütün ayakta ve bilekte de görülür. Ayak mantarı olunması sonrası hekimler terbisil, tekfin ve laminox gibi ağız yolu ile alınan hap ile clozol, lamisil önce terbisil krem exoderil, maycospor ve travocort gibi mantar olan yere sürülen krem kullanılır. Ayak mantarı kremlerinden başka ağız yolu ile alınan ilaçlarda var bu ilaçlar antibiyotikleri ve anti fungal etkenler içerikli ilaçlar olarak verilir.
]]>
Ayak Mantarı Lazer Tedavisi https://www.ayakmantari.gen.tr/ayak-mantari-lazer-tedavisi.html Sun, 18 Nov 2018 02:25:50 +0000 Ayak mantarı lazer tedavisi, Ayak bölgesinde oluşan ayak mantarı uygulanan lazer ışığı sayesinde tedavi edilmektedir. Ayak mantarı lazer tedavisi, tırnak yatağına, tırnak, etrafındaki yumuşak dokuya ve ayağa zarar vermeden uyg Ayak mantarı lazer tedavisi, Ayak bölgesinde oluşan ayak mantarı uygulanan lazer ışığı sayesinde tedavi edilmektedir. Ayak mantarı lazer tedavisi, tırnak yatağına, tırnak, etrafındaki yumuşak dokuya ve ayağa zarar vermeden uygulanan bir tedavi yöntemidir. Ayak mantarı lazer tedavisi uygulanırken dikkat edilmesi gereken mutlaka ayağın tamamına ve 5 tırnaklarda uygulanması gerekmektedir. Bunun nedeni diğer tırnaklarda ve ayakta gizli mantar olabilmesidir. Bu gizli mantar sonrasında tekrarlayabilir. Ayak mantarı lazer tedavisi esnasında tırnağın görünüşünde ve uygulanan bölgede bir değişiklik meydana gelmez. Tırnak yatağına yapılmış işleme bağlı olarak zamanla tırnak uzar ve yeni gelen tırnakta tedavinin etkisi ortaya çıkacaktır. Ayak mantarı lazer tedavisi uygulanan bir çok insan tedavi esnasında hiç bir şekilde ağrı duymadığını belirtmiştir. Çok nadirde olsa bazı hastalarda tırnak üzerinde hafif bir ısınma ve sızlama duyusu olduğunu dile getirmiştir. Ayak mantarı lazer tedavisi sonrasında hasta hemen günlük aktivitelerine geri dönebilir. 

Ayak mantarı lazer tedavisi nasıl uygulanır

Ayak mantarı lazer tedavisi işlemi ortalama yaklaşık olarak 2 ayak için 15 dakika kadar sürer. Bazı hastalarda tek seans yeterli olabilmektedir. En fazla 6 seansta ayak mantarı lazer tedavisi sonlandırılır. Ayak mantarı lazer tedavisi 2 ayrı şekilde uygulanmaktadır. İlki düşük enerji yüksek tekrarlar ile 2.si ise yüksek enerji düşük tekrarlar halinde yapılır. Uygulanan yöntemlerden hangisinin daha etkili olduğunu tırnak ve ayakta bulunan mantarın özelliklerine göre ve tedaviye olan direncine göre karar verilebilir. Uygulama sonrasında tedavi sürecinde değişiklikler olabilir. Ayak mantarı lazer tedavisi, bu konuda eğitim almış uzmanlar tarafından hijyenik koşullarda yapılmaktadır. Ayak mantarı lazer tedavisi sonrasında kişinin özen göstermesi gereken konular vardır. Örneğin,
 • Ayakkabıların değiştirilmesi ve ayakkabının dezenfekte edilmeden 3 günden fazla giyilmemesi gerekir.
 • Ayakları nemden uzak tutmak gerekir. 
 • Çorap ve ayakkabı seçimini hava alacak şekilde pamuklu ve rahat olarak tercih edilmesi gerekir. 
 • Umumi ortamlardan uzak durarak şahsına ait olmayan terlik, ayakkabı ve çorap gibi şeyleri giymemeye özen göstermek gerekir. Bu kurallara uyulduğu takdirde uygulamanın başarı oranı çok yüksektir ve hastalık tekrarlama olasılığı düşüktür. 
Ayak mantarı lazer tedavisi sonrası, Hemen pedikür yaptırılabilir yada oje sürülebilirsiniz. Lazer işlemi sonrası değil lazer işlemi öncesi daha önemlidir. Ayak mantarı lazer tedavisi uygulanmadan 1 gün önce ayağınızdaki ojeleri temizleyip, ayak temizliğini yapmanız gerekir. Tedavi sürecinin hemen sonrasında gözle görülür düzelme gözükmez çünkü tırnak büyüdükçe sağlıklı tırnağın çıktığını görmek mümkün olacaktır. Ayak mantarlı tırnak yavaş büyür ve ayak tırnaklarımızda yavaş büyür. Yani sonuç itibariyle temiz tırnağın kendini yenilemesi kişiye göre değişiklik göstermesi ile birlikte 6 ile 12 ay gibi bir süreyi kapsar.
]]>
Ayak Mantarı İbrahim Saraçoğlu https://www.ayakmantari.gen.tr/ayak-mantari-ibrahim-saracoglu.html Sun, 18 Nov 2018 04:59:01 +0000 Ayak mantarı İbrahim Saraçoğlu tarafından önerilen karışım sayesinde mantar oluşumuna sebep olan virüslere karşı cildinize doğal bir koruma elde edebilirsiniz. Doğal malzemeler ile hazırlanan İbrahim Saraçoğlu ayak ma Ayak mantarı İbrahim Saraçoğlu tarafından önerilen karışım sayesinde mantar oluşumuna sebep olan virüslere karşı cildinize doğal bir koruma elde edebilirsiniz. Doğal malzemeler ile hazırlanan İbrahim Saraçoğlu ayak mantarı tedavisi ilacı düzenli bir şekilde kullanım sonrası olumlu sonuçlar vermektedir.

Ayak mantarı, uzun süreli kapalı ve dar ayakkabılar kullanımı ile, ayaklar ıslandıktan sonra kurulanmaması ve aşırı terleme benzeri durumlar sonrası ortaya çıkabilmektedir. Nemli ve sıcak ortamlarda yetişen mantar için ayaklar güzel bir ortamdır. Ayak mantarı tedavisi kadar da ayakları mantar oluşumuna karşı korumak da bilhassa önemlidir. 

Ayak Mantarı İbrahim Saraçoğlu Tedavisi

 • 2 su bardağı su
 • Aynısefa bitkisi

Uygulanışı: Yeteri kadar Aynısefa bitkisi suyun içerisine atılarak ocakta 10 dk süre ile kaynatılır. Kaynayan su ılık bir hale gelene kadar beklenir ve ılığında süzerek ayaklar bu su ile yıkanır. Parmak aralarını da yıkadığınızdan emin olun. İsteğe göre karışım daha fazla hazırlanıp ayaklar leğen içinde 15 dk bekletilebilir. Haftada 1-2 kez uygulandığında ayak mantarını tedavi eder ve mantar oluşmasına engel olur. 

İbrahim Saraçoğlu Civanperçemli Ayak Mantarı Tedavisi

 • 1 su bardak su
 • Civanperçemi bitkisi

Uygulanışı: Yeteri kadar civanperçemi bitkisi suyla karıştırılarak lapa haline gelmesi sağlanır. Hazırlanan bu karışım akşam yatmadan önce mantar oluşumu görülen kısımlara yerleştirilir ve ayak tülbent yardımı ile sarılır. 2 Gün üst üste uygulayıp 3. gün mola verip tekrar 2 gün üst üste uygulayarak düzenli bir şekilde devam ediniz. Tedavi, ilk günden itibaren etkilerini göstermeye başlayacaktır.

]]>
Ayak Mantarı Spreyi https://www.ayakmantari.gen.tr/ayak-mantari-spreyi.html Sun, 18 Nov 2018 17:47:47 +0000 Ayak Mantarı Spreyi, Ayak mantarı özellikle ayak parmakları arası ya da altında oluşan küçük beyaz kabarcıkların görülmesidir. Bu hastalık ayak tırnakları ya da ayağın başka bir bölümünde de görüldüğü gibi dil Ayak Mantarı Spreyi, Ayak mantarı özellikle ayak parmakları arası ya da altında oluşan küçük beyaz kabarcıkların görülmesidir. Bu hastalık ayak tırnakları ya da ayağın başka bir bölümünde de görüldüğü gibi dil gibi organlar dahil vücudun herhangi bir bölgesinde de görülebilir. Biz bu makalemizde bu hastalığın en çok karşılaşılan türü olan ayakta oluşan mantar ve bu mantarı tedavi etmek için kullanılan ayak mantarı spreyinden bahsedeceğiz.

Ayak mantarının çıktığı bölgede beyaz kabarcıklar oluştuğunu söylemiştik. Özellikle bu beyaz kabarcıkların olduğu yerlerde hafif bir kepeklenme ve yoğun kaşıntı oluşur. Yine oluştuğu yerlerde çatlaklar ve yanma hissi oluşabilir. Ayrıca ayak mantarı kişide yoğun bir ayak kokusu olmasına neden olması yüzünden kişinin günlük hayatını rahat bir şekilde yaşamasına da engel olur. İşte bireyin böyle rahatsızlıklar yaşamaması için pek çok farklı marka ayak mantarı spreyi üretilmiştir

Ayak mantarı spreyi nasıl kullanılır

Ayak mantarı bulaşıcı özellikler sergiler. O yüzden kişi ayaklarında, özellikle ayak parmakları arasında küçük beyaz kabarcıklar görür ise bunu önemsemeli ve önlem olarak artık her eczanede bulabileceği ayak mantarı spreylerini kullanmalıdır. Kişi eğer vaktinde bu mantara dur demezse mantar ayağının tırnak dahil her bölgesine yayılabilir. Ayrıca bu hastalık ilerde kişiyi oldukça rahatsız edebilir. İyileşme için çok uzun süreli tedavilere başvurması gerekebilir. Onun için kişinin ayak mantarını fark eder etmez aldığı bir ayak mantarı spreyi daha sonra belki birkaç yıl boyunca bu hastalık ile uğraşmasını engelleyecektir.

Bundan 10-15 yıl önce ayak mantarı için üretilen ayak mantarı spreyleri sadece mantarın ayakta yayılmasını önlüyordu. Fakat artık bu ayak mantarı spreyleri mantarı önlemesinin yanı sıra ayakta çıkan mantarları öldürebilmektedir. Ancak bu ayak mantarı spreyleri mantarın ayakta fazla yayılmış olması durumunda işe yarasa da tam çözüm olamamaktadır. Eğer kişide oluşan mantar fazla alana yayılmış ise kişi durumu fazla bekletmeden uzman bir doktora başvurmalıdır. Ayak mantarının fazla ilerlediği durumlarda hastaya ayak mantarı spreyi ya da merheminin yanı sıra ayak mantarı için bazı haplar verilir. Bu haplar mantarı yok etmede çok etkilidir. Ancak halsizlik, uyuklama gibi bazı yan etkileri olabilir.

Ayak mantarı için kullanılan spreyleri genellikle 1-3 hafta kullanmak bu rahatsızlığın geçmesini sağlayacaktır. Eğer belirtilen süre sonunda bu hastalık geçmiyor ise ya da bu birkaç hafta içerisinde hastalık azalma göstermiyor hatta ve hatta daha fazla yayılıyorsa hasta mutlaka bir cilt doktoruna başvurmalıdır. Bu durumdaki hastalarda ayak mantarı spreyi tek başına yetmeyebilir. Ayak mantarının tedavisi bazı durumlarda birkaç yıl dahi sürebilir. Bu gibi durumlarda doktor hastaya ayak mantarı spreyinden başka çeşitli merhem ya da ilaç tedavileri uygular. Hatta bazı bitkisel tedavileri yöntemleri de uygulayabilir.

]]>
Ayak Mantarı Neden Olur https://www.ayakmantari.gen.tr/ayak-mantari-neden-olur.html Sun, 18 Nov 2018 23:39:03 +0000 Ayak Mantarı Neden Olur, Ayak mantarı kadın ve erkek de görülen, kendini kaşıntı, su toplası ve kızarıklık ile belli eder. Mantar genelde ayakkabıdan ve çoraptan olur. Bunlardan başka oluşma nedenleri de vardır. En başt Ayak Mantarı Neden Olur, Ayak mantarı kadın ve erkek de görülen, kendini kaşıntı, su toplası ve kızarıklık ile belli eder. Mantar genelde ayakkabıdan ve çoraptan olur. Bunlardan başka oluşma nedenleri de vardır. En başta gelen sebebi ise ayağın havasız kalmasıdır.

Ayağın havasız kalması: Evet ayağın havasız kalması ayak mantarı oluşumunu büyük anlamda tetikliyor. Eğer iş yoğunluğunuz fazla ise ve ayaklarınız o ayakkabının içerisinde terlemiş ise ayak mantarı oluşmaya başlar. Eğer imkanınız var ise ayaklarınızı ara sıra da olsa havalandırın. Ayaklarınız hava alır ise mantar oluşumu biraz olsun azalır.

Ayağın yanlış yıkanması: Bir diğer nedeni ise yanlış ayak yıkanmasıdır. Eğer ayaklarınız gün boyu havasız bir şekilde kalmış ve sizde ayaklarınızı yıkamamışsanız, mantar üremeye başlar. Dikkat de etmez iseniz kısa zamanda ayağınızın her yerine bulaşır. Bunun önlemini almak için havasız kalmış ayağınızı hemen yıkmanız gerekir, sonrada bir peçete ile tüm ayak parmaklarınızı kurulamanız gerekir. Bu kuralamayı sadece ayakları yıkadıktan sonra değil, banyo yaptıktan sonra, abdest aldıktan sonra yani ayağımız her suya temas etmesi durumunda ayakları kurulamamız gerekir. Böyle yapar isek mantar oluşumunu büyük anlamda önlemiş oluruz.

Mantarın bulaşıcı olması

Diğer nedeni ise başkasından bulaşmasıdır. Yani mantar bulaşıcı bir hastalıktır. Bu neden ile kişiden kişiye rahat bir şekilde bulaşır. Bunun için yapmamız gereken çok dikkatli olmamızdır. Eğer aile ortamında kalıyorsanız mantar daha da kolay bulaşır. Bu gibi durumlarda başkalarının çoraplarını ve ayakkabılarını kullanmamamız gerekir. Mantar kolay kolay geçmez, ilaç kullanması belki mantarı geçirir. Bu ilacı kullanır iken yapmamız gereken, çorapları, ayakkabıları ve ayağımız için kullandığımız ne varsa onları da mantardan arındırmamız gerekir. Mantar bulaşıcı bir hastalık olduğu için bunlarda da mantar kalmış olabilir. İlacı kullanır iken tekrar olmasını istemiyorsanız çorap ve ayakkabıları temizlemeniz gerekir.
]]>
Ayak Altı Mantarı https://www.ayakmantari.gen.tr/ayak-alti-mantari.html Mon, 19 Nov 2018 23:10:15 +0000 Ayak Altı Mantarı, çok yaygın olan bir cilt hastalığıdır.  Bir çok insanın hayatında en az bir kere de olsa ayak mantarı ortaya çıkar. Daha çok erişkin ve ergenlik çağındaki erkeklerde görülür. Kadınlarda ise 12 y Ayak Altı Mantarı, çok yaygın olan bir cilt hastalığıdır.  Bir çok insanın hayatında en az bir kere de olsa ayak mantarı ortaya çıkar. Daha çok erişkin ve ergenlik çağındaki erkeklerde görülür. Kadınlarda ise 12 yaşından küçük olan çocuklarda nadir olarak görülür. Ayak altı mantarı kolay tedavi edilen bir cilt problemidir. Fakat buna rağmen başarılı bir tedavi görse bile bu rahatsızlık tekrar olabilmektedir. Ayak altı mantarının tıptaki diğer ismi Tinea Pedistir. Ayak altı mantarına sebep olan mikrop, mantar adı verilen ufak bitki benzeri organizmalardır. Mantar en iyi karanlık, nemli ve ılık ortamlarda diğer ortamlara oranla daha hızlı büyür. Ayak altı mantarı çok hızlı bir şekilde bulaşan bir rahatsızlıktır. Özellikle toplu görülen havuzlar, plajlar, spor salonları, güzellik salonları, camiler, yatılı okullar ve jimnastik kulüpleri gibi ortak kullanılan alanlarda ortak kullanılan eşyalar ayakkabı terlik havlu ve benzeri eşyalar yüzünden ayak altı mantarı hızlı bir şekilde yayılır ve bulaşır. Bu nedenden dolayı başkalarına ait eşyaları kullanmamanız gerekmektedir. Ayak altı mantarı dış etkenlere karşı dirençlidir. Her türlü kötü şartlar altında yaşamlarını sürdürebilen ve hijyenine dikkat etmeyen kişilerin vücuduna yer yapıp fırsatını buldukları anda hasarlarını ortaya koyan mikroorganizmalardır. Ayak altı mantarı insan vücudunda en çok görülebilecek bölgedir. Böyle durumlarda doktorunuz ile mutlaka iletişime geçiniz. Ayak altı mantarına iyi gelebilecek kesin çözüm önerileri doktorunuzdan öğrenebilirsiniz. Biz de sizlerle bir kaç örneği paylaşalım. 

Ayak Altı Mantarı Belirtileri Nelerdir
 • Ayak altı mantarının en belirgin özellikleri kaşıntı ve yanma gibi bulgulardır.
 • Ayak altı mantarında kızarıklık ve bu bölgelerde sızlama  şikayetleri meydana gelir.
 • Ayak altı mantarında ayak tabanında inflamasyon ve kızarıklık gözlenir.
 • İçi sulu olan küçük kabarcık şeklinde yaralar ortaya çıkar.
 • Bu yaralar kabuklanıp dökülmeye yüz tutar.
 • Ayak mantarı tırnakta ise tırnakta renk değişimi ve kalınlaşma görülür.
Ayak Altı Mantarının Nedenleri Nelerdir
 • Ayaklarınız aşırı derecede terliyor ve siz bunu dikkate alamıyorsanız ayak altı mantarına neden olabilir.
 • Uzun süre ayakkabılarınızı çıkarmıyorsanız bu hastalığın nedeni buna bağlı olabilir.
 • Özellikle yaz aylarında sıkı ve hava almayan kapalı ayakkabılar ayak altı mantarına neden olur.
 • Islak yerlerde ayak basılan toplu spor merkezlerini kullanıyorsanız.
 • Yüzdüğünüz havuzda gereken hijyeni sağlanmış olmanız ve temizliğine önem veriyor olmanız gerekmektedir.
 • Sıcak banyo sonrası ayak altı ve parmak aralarınınızı bir bez veya bir pamukla nazikçe kurulamanız gereklidir.
 • Pedikür malzemeniz ortak ise ayak altı mantarı olan bir kişiden size rahatça bulaşabilir.
 • Ayakların sürekli kuru hava alan ve terletmeyen ayakkabılar giymesi gereklidir.
 • Her gün çorap değiştirmeli ve özellikle sıcak aylarda sandalet tercih edilmelidir.
 • Daima kuru tutulmalıdır. 
Ayak Altı Mantarının Tedavisi Nelerdir
 • Tırnak mantarının tedavisi güçtür. Aylar boyunca oral yoldan ilaç gerektirebilir. Ağızdan alınan ilaçların ve mantar üzerine sürülen kremlerin düzenli bir şekilde  doktorun önerdiği şekilde kullanılması ayak altı mantarının tekrarlamaması için çok önemlidir. Çünkü yüzeysel olarak görüntü düzense bile mantar olarak deri altında kalabilir ve tedavi kesildikten sonra tekrar kendini gösterir. 
 • Antibiyotik ilaçlar deri üzerinden uygulanan kremler 
 • Ağız yolu ile alınan ilaçlar ve kapsüller
 • Ayrıca şahsi kıyafetlerinizin birine ait olması terlik, havlu, tırnak makası gibi kişiye özel ürünlerin hijyenik olması çok önemlidir. 
 • Ayrıca mantar olan yerin benden uzaklaştırılması gerekir bunun için pudra ve spreyler kullanmak etkili olabilir. 
]]>
Ayak Baş Parmak Mantarı https://www.ayakmantari.gen.tr/ayak-bas-parmak-mantari.html Tue, 20 Nov 2018 15:51:13 +0000 Ayak baş parmak mantarı, günümüzde sıklıkla herkesin başına gelen bir rahatsızlıktır. Mantar bakterileri nemli ve karanlık ortamları severler ve buralarda çoğalırlar. Çok nemli yada çok kuru deride görülmektedir. Bu yüzd Ayak baş parmak mantarı, günümüzde sıklıkla herkesin başına gelen bir rahatsızlıktır. Mantar bakterileri nemli ve karanlık ortamları severler ve buralarda çoğalırlar. Çok nemli yada çok kuru deride görülmektedir. Bu yüzden ayak hijyenine her zaman dikkat edilmesi gerekir. Çok kuru ayaklar da ise kurumuş derinin arasına gizlenen mantar sporları buralar da çok kısa bir zaman içinde çoğalırlar. Genelde ayakta oluşan mantar rahatsızlığının tırnağa bulaşması ile oluşur. Ayakta oluşan mantar türüne göre ayak baş parmağı mantarının iyileşmesi ve tedavi süreci biraz daha uzun süre alır. tedavi edilmesi ve ihmal edilmemesi gerekir. İhmal edildiği taktirde tırnağın bir daha çıkmaması ve egzama gibi tedavisi çok daha zor olan rahatsızlıklara neden olur. Ayak baş parmak mantarı kendini kaşıntı, kızarıklık, parmak arasın da beyazlık şeklinde kendini gösterir. Eğer tırnağa sıçramış ise tırnağın renginde değişme, tırnak kalınlaşması olarak gözükür. Bulaşıcı bir hastalıktır. Genelde topraktan ve insanlar dan bulaşır. Hayvanlar dan da bulaşma ihtimali vardır. Bazı hastalar da ise ayakta çok kötü kokular oluşmasına neden olur.

Ayak baş parmak mantarı nedenleri 
 • Ucu dar sıkı ayakkabılar kullanılması ve fazla ayakta kalmak ayağın uzun süre havasız kalması
 • Havuz, hamam, sauna gibi ortak kullanım alanlarında herkesle aynı eşyaları kullanmak 
 • Ayağın nemli kalması, iyi bir şekilde kurulanmaması
 • Kuaförlerde hijyenik olmayan manikür ve pedikür aletlerinin kullanılması 
 • Dolaşım bozuklukları ve ileri derecede oluşan rahatsızlıklar da kullanılan ağır antibiyotikler ve çeşitli ilaçlar
 • Ayağa giyilen naylon karışımlı çoraplar
 • Başkasına ait olan kişisel eşyaların kullanılması
 • Sürekli abdest alan kişilerde ayakların ıslak ve nemli kalması iyi bir şeklide kurutulmaması
Ayak baş parmak mantarı tedavisi

Bu tip rahatsızlıklar da kesinlikle ağızdan da ilaç alınması gerekir. Bunun haricinde tırnak ve parmak üzerine kullanılan merhemler, spreyler de rahatsızlığın kısa sürede iyileşmesine yardımcı olur.

Ayak baş parmak mantarı için bitkisel çözümler
 • Domatesi kesip iç kısmı ayak baş parmağının üzerine koyulur. Biz bez ile iyice sarılır ve sabaha kadar beklenir. Bu formül birkaç gece tekrarlanır. Domatesin içinde bulunan enzimler mantarın bir zaman sonra kaybolmasına neden olur.
 • Bir pamuğa aloe vera yağı sürülür sabah akşam ayak baş parmağına sürülür. Her gün kullanılabilir.
 • Yarım litre elma sirkesini bir litre sıcak su ile karıştırıp 45 dakika ayaklar bu karışımın içinde beklediğinde mantar enfeksiyonunun iyileşmesi hızlanır.
 • Sıcak suyun içine bir yemek karışı karbonat atılır. Karbonat iyice eridikten sonra ayaklar bu suyun içinde yarın saat bekletilir. Her gün uygulanabilir.
 • Ayak hijyeni ve ph dengesi için ayaklar her gün bitkisel sabunlarla yıkanmalı ve temiz pamuklu bir havlu ile iyice kurulanmalıdır.
 • Bir litre suyun içine bir çorba kaşığı toz tarcın karıştırılır ve ayaklar bu su da bir saat bekletilir. Her gün uygulanabilir.
 • Her derde deva olan sarımsak ortadan ikiye kesilip ayak baş parmağı mantarının üzerine iyice sürülür. Her gün uygulandığı taktirde mantar enfeksiyonu zamanla kaybolur.
Ayaklar sürekli kapalı kalıyor ise pamuklu çorap giyilmeli ve çorapların günde bir kaç kez değiştirilmesi gerekir. Ayaklar da çok fazla terleme var sa pudra dökülmesinde fayda vardır.
]]>
Ayak Mantarı Başlangıcı https://www.ayakmantari.gen.tr/ayak-mantari-baslangici.html Tue, 20 Nov 2018 21:17:54 +0000 Ayak Mantarı Başlangıcı, Ayak ve tırnak mantarı çok yaygın olan bir cilt problemin hastalığıdır. Birçok insan hayatı boyunca en az birkaç kere ayak mantarı veya ayak mantarı başlangıcı gelişebilir. Ayak mantarı Ayak Mantarı Başlangıcı, Ayak ve tırnak mantarı çok yaygın olan bir cilt problemin hastalığıdır. Birçok insan hayatı boyunca en az birkaç kere ayak mantarı veya ayak mantarı başlangıcı gelişebilir. Ayak mantarı ve ayak mantarının başlangıcı genellikle erişkinlerde ve ergen çağındaki erkeklerde görülen bir cilt hastalığıdır. Ancak kadınlarda ve 12 yaşından daha küçük olan çocuklarda ise daha nadir olarak görülür. Ayak mantarı başlangıcının kolaylıkla tedavi edilebilmesi karşın, başarılı bir tedaviden sonra bile tekrarlayan bilmektedir. 

Ayak Mantarı Başlangıcının Nedeni Nedir

Bu hastalığın nedeni olan mikroplar mantar adı verilen ufak bitki benzeri organizmalardır. Mantar, en iyi karanlık ılık ve nemli ortamlarda üremektedirler. Büyük, ortak kullanım alanları ve ortak kullanılan havlu, ayakkabı, terlik gibi eşyalar mantarların çoğalması ve ulaşması için çok uygundur. Ayrıca ayakkabı vurması, pişikler, su, deterjan, sentetik giysi ve çoraplara da bağlı tahrişler ayak mantarı başlangıcı ve hastalığı gelişimi için çok uygun zeminler hazırlar. Ayak mantarı başlangıcı ve hastalığı tedavi edilmediğinde tırnaklara bulaşabilir. Tırnak mantarı genellikle basit bir yaralanma ile başlar. Mesela ayak ve el tırnaklarının kırılması, tırnakların çok kısa kesilmesi, dar ayakkabıların tırnakları sıkması gibi ıslaklık, terlemez ayakkabı ve yetersiz havalandırma ayak ve tırnak mantarı gelişimi için çok uygun koşullar hazırlar. 

Ayak Mantarı Başlangıcının ve Hastalığının Belirtileri Nelerdir

Ayak mantarlarının görüntüsü herkeste aynı olmayabilir. Bazı kimselerde yalnızca ayak parmakları arasında özellikle de son iki ayak parmağı arasında kepeklenme, soyulma, çatlamalar şeklinde görülürken bazı kişilerde ise yanlarında kısımlarında kepeklenme ve ayak tabanında, kızarıklık, su toplayan yaralar görülmektedir. Ayak mantarı aynı zamanda ayak kaşıntısı ve yanma hissine neden olabilmektedir. Ayak mantarında her zaman kaşıntı olmamaktadır.

Ayak mantarı başlangıcı ve hastalığı tırnağa sıçradığı zaman tedavisi oldukça güçleşmektedir. Tırnak mantarı tırnak yapısında kalınlaşma, ufalanma, renk değişikliği ve hatta tırnak kayıplarına yol açabilmektedir. Yaşlanmaya bağlı olarak ayak tırnaklarında olan kalınlaşma normal kabul edilmemektedir. Bu türde ki değişiklikler tırnak mantarına bağlı olabilmektedirler. Tedavi edilmeyen ayak mantarları ayakta su toplayan yaraların çıkmasına, ciltte çatlamalara ve ikincil bakteriyel enfeksiyonlara neden olabilir. Mantar hastalığı tanısı konulduktan sonra tedavi hemen başlamalıdır. 

Ayak Mantarı Başlangıcından Nasıl Korunabiliriz

Ayak mantarlarından korunmak için şu basit birkaç kurala uymamız gerekmektedir: 
 • Ayaklar kesinlikle temiz kuru ve serin tutulmalıdır. 
 • Pamuklu yün veya bunlar gibi emici maddelerden yapılmış olan çoraplar giyilmelidir. 
 • Ayakkabılar ayaktan bir numara büyük olmalı, tırnaklara baskı yapmamalıdır. 
 • Dar burunlu, yüksek topuklu, eski, yıpranmış ayakkabılar giyilmemelidir. 
 • Çorapsız ayakkabı giyilmemelidir. 
 • Başkasının ayakkabısı kullanılmamalıdır. 
 • Yüksek miktardaki yoğunluk ile mantar sporları içerebilecek olan yüzeylerde yalın ayak dolaşılmamalıdır. 
 • Halı döşeme zeminler, banyo yerleri, duşlar, jimnastik salonları ve soyunma odaları, yüzme salonları, hamamlar gibi zeminlerde yalın ayak dolaşılmamalıdır. 
 • Tırnaklar düz ve kısa kesilmelidir. 
 • Kenarlarını yuvarlak kesmeyiniz. 
 • Yaz mevsiminde sıkı ve dar ayakkabı giymekten kaçınınız. 
Ayak Mantarı Başlangıcının Çeşitleri Nelerdir 
 • Ayağınızın altında kızarma ve kepeklenme gibi belirtiler ortaya çıkabilir. 
 • İki ayağınızı aşırı bir şekilde kaşıntı, kızarma ve su toplaması sonuç sonucu yaralar oluşabilir. 
 • Küçük Ayak parmağının arasında yarılma, so]]> Ayak Mantarı İçin Sprey https://www.ayakmantari.gen.tr/ayak-mantari-icin-sprey.html Wed, 21 Nov 2018 19:09:42 +0000 Ayak Mantarı İçin Sprey, Ayak mantarı çok eski zamanlardan bu yana en sık rastlanılan deri enfeksiyonları mantarlardır yakın zamana kadar ayak ve tırnak mantar hastalıkları gibi inatçı hastalıkların tedavisi yoktu. Es Ayak Mantarı İçin Sprey, Ayak mantarı çok eski zamanlardan bu yana en sık rastlanılan deri enfeksiyonları mantarlardır yakın zamana kadar ayak ve tırnak mantar hastalıkları gibi inatçı hastalıkların tedavisi yoktu. Eski kullanılan ilaçlar, mesela merhemler ve losyonlar  mantarları ve öldürmediği gibi yalnızca üremesini durduruyordu. 

  Fakat ayak mantarları parmak aralarında hafif deri soyulması ve şiddetli kaşınmayla meydana gelen bir bulaşıcı ayak mantarı hastalığıdır. Oluştuğu bölgede yanmaya veya acılı halde çatlaklara neden olmaktadır.

  Ayrıca ayak kokusuna da sebep olmaktadır. Bir süre sonra daha geniş bir alana yayılarak diğer ayağa ve ailenize ve çevrenizdeki insanlar size ait bir terlik ve ayakkabıyı kullandıkların da o kişilere de geçme olasılığı yüksek bir deri hastalığıdır.

  Ayak mantarı tedavisinde sadece krem ve spreyler kullanılmamaktadır. 

  Ağızdan alınan tablet ilaçlarda kullanılmaktadır. Size birçok Ayak mantarı İçin Sprey önerebilirim ama ben size en etkili sprey ilaçlarını yazacağı çoğu insanın kullanıp olumlu sonuçlar aldıkları görülmektedir.

  Terbisil Tablet, Krem ve Sprey nasıl kullanılmalıdır

  Özellikle ilerlemiş mantar tedavilerinde oral(ağızdan alınan) tedavisi olarak bilinen terbisil tablet kullanılmaktadır. Fakat mantarı ilerlememişse sprey veya kremlerle tedavi uygulanmaktadır.

  Uygun fiyatta olan internet sitelerinde ve eczanelerde satılan ayak mantarı için spreyl isimleri;

  • Piere Fabre onyster Tüp 10 mg 
  • Fungino Tırnak mantarı Spreyi 
  • Scholl Fungal Mantar Tedavisi
  • Oceral Deri Spreyi
  • Fungino Tırnak Mantarı Spreyi  

  Size buna benzer birçok marka isimleri verebilirim fakat en çok kullanılan ayak mantarı için sprey isimlerini verdim. Bu verilen ayak mantarı spreylerinden herhangi birini alıp düzenli bir şekilde kullandığınız takdir de ayak mantarınızdan kurtulma şansınız kat kat artacaktır.

  Kötü ayak görüntünüzden en önemlisi kaşınma ve ayağınızın ve tırnaklarınızın soyulmasından ve ayak kokusundan kurtulmanızın sağlayıcısı olacaktır. Fakat en önemli öncelik işiniz aile doktorunuza danışıp kullanmanız önemlidir. Ayağınızdan mis kokular eksik olmasın temiz pürüzsüz bir ayağa kavuşmaya hazırsınız.

  ]]>
  Ayakta Çıkan Mantar https://www.ayakmantari.gen.tr/ayakta-cikan-mantar.html Thu, 22 Nov 2018 18:49:40 +0000 Ayakta çıkan mantar, günümüzde herkesin başına gelen sorunlardan biri olup oldukça can sıkıcıdır ve insanların yaşamını olumsuz yönde etkilemektedir. Ayaklarda kaşıntı ve koku şeklinde ortaya çıkar. Hemen hemen herkesin Ayakta çıkan mantar, günümüzde herkesin başına gelen sorunlardan biri olup oldukça can sıkıcıdır ve insanların yaşamını olumsuz yönde etkilemektedir. Ayaklarda kaşıntı ve koku şeklinde ortaya çıkar. Hemen hemen herkesin başına gelen ayakta çıkan mantar rahatsızlıklarının oluşmasının birçok nedeni bulunmaktadır. Genel de şiddetli kaşınma ile ortaya çıkmaktadır. İlerleyen aşamalarda oluştuğu yerde çatlaklar ve yanma oluşmaya başlar. Bulaşıcı bir deri rahatsızlığıdır. Tedavi edilmez ise rahatsızlık çok kıssa bir zamanda ilerler ve diğer ayağa sıçramasına neden olur. Bu yüzden erken teşhis çok önemlidir. Ayak mantarının tedavisi aslında oldukça basittir. Hekimlerin verdikleri ilaçları düzenli bir şeklide kullanılıp temizliğe önem verildiği zaman rahatsızlık çok kısa bir zaman içinde iyileşecektir. Bulaşıcı bir hastalık olduğu için genelde hayvanlardan, insanlardan ve topraktan geçebilir. En çok bulaşma şekli insan kaynaklıdır. Fakat günümüzde ortak kullanım alanlarının fazla olmasından dolayı bulaşması daha da kolaylaşır. Ayaklar da mantar oluşması ve tırnak mantarı genelde herkesin başına gelebilen bir rahatsızlık türüdür. Spor yapanlarda, yaşlılarda, dolaşım bozukluğu olan kişilerde, kanser hastalarında, bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde çok daha fazla görülmektedir.

  Ayakta çıkan mantar çeşitleri
  • Ayağın altında kepeklenme, kızarıklık şeklinde oluşan mantar çeşitleri
  • Ayağın belirli bölgesinde oluşan kaşıntı ve su toplama şeklinde kendini gösteren mantar çeşitleri
  • Küçük ayak parmağı başta olmak üzere parmak aralarında oluşan soyulma, yarıklar oluşması ve beyaz nemli bir görüntü meydana getiren mantar çeşitleri
  • Ayak tırnağının sararması, kalınlaşması tedavi edilmezse zamanla tırnağın kaybolmasına bile neden olabilecek mantar çeşitleri olarak adlandırabiliriz.
  Ayakta çıkan mantar nedenleri
  • Ayakların uzun süre terli ve kapalı kalması
  • Ayak hijyenine önem verilmemesi
  • Hamamlarda, saunalarda, havuzlarda ortak kullanım alanlarında herkesin kullandığı ortak terliklerin ve havluların kullanımı
  • Naylon karışımlı çoraplar giyilmesi
  • Kuaförlerde temiz olmayan manikür ve pedikür aletlerinin kullanılması
  • Sürekli abdest alan kişilerde ayakların yıkandıktan sonra iyice kurulanmayıp nemli kalması
  • Sıkı ve dar ayakkabıların giyilmesi, ayağın uzun süre havasız kalması
  Ayak mantarların da genelde antibiyotik tedavisi uygulanmaktadır. Bunun haricinde ayakta bulunan mantarlı bölge üzerine sürülen kremler ve losyonlarla da mantar tedavisi için oldukça etkili ürünlerdir.

  Ayakta çıkan mantar tedavisinde bitkisel çözüm
  • 10 poşet avakado çayının suyunda 10 dakika ayakları bekletmek ayak mantarlarının zamanla kaybolmasına neden olur fakat her gün tekrarlamak gerekmektedir.
  • 1 Litre sıcak suya 1 tatlı kaşığı tarcın eklenip ayaklar bu suda bekletilirse ve sürekli devam edilirse rahatsızlığın zamanla kaybolduğu görülmektedir.
  • Ayrıca elma sirkesi ile sürekli ayakların banyo yaptırılması da ayak mantarlarının zaman içinde ortadan kalkmasını sağlar.
  Ayakta çıkan mantar korunma yolları
  • Bu tip rahatsızlıkları olan kişilerde kişisel temizlik ve ayak hijyeni oldukça önemlidir. Başkalarına ait havlu, terlik vs. kesinlikle ayağımızda mantar rahatsızlığı olmasa bile kullanılmaması gerekmektedir.
  • Yaşamış olduğu evde mantar hastalığı rahatsızlığı olan varsa eşyalarının kesinlikle ayrı tutulması gerekir.
  • Deniz, havuz, hamam, sauna gibi yerlerden çıkıldığında kesinlikle ayakların iyice kurulanması ve nemli bırakılmaması gerekir.
  • Derini ph dengesinin bozulması ile oluşan mantar hastalıklarının en önemli nedeni ise aşırı terlemedir. Eğer ayaklar da aşırı terleme oluyorsa iyice yıkayıp kuruladıktan sonra pudra sürmekte fayda vardır.
  • Mantar rahatsızlığı tedavi edilmediği sürece beslenebilen ve çabuk yayılan bir rahatsızlıktır. Ayrıca diyabet rahatsızlığı olan ki]]> Ayak Mantarı Kürü https://www.ayakmantari.gen.tr/ayak-mantari-kuru.html Fri, 23 Nov 2018 08:58:04 +0000 Ayak Mantarı Kürü, nemli ve sıcak ortam içinde yetişen mantar için, ayaklar ideal bir ortamdır. Ayağa uzun süre kapalı ve dar ayakkabı giyilmesi, ayakların ıslandıktan sonra kurulanmaması ya da aşırı terleme sonrası ortaya Ayak Mantarı Kürü, nemli ve sıcak ortam içinde yetişen mantar için, ayaklar ideal bir ortamdır. Ayağa uzun süre kapalı ve dar ayakkabı giyilmesi, ayakların ıslandıktan sonra kurulanmaması ya da aşırı terleme sonrası ortaya çıkmaktadır. Ayak mantarı tedavisi önemli olması kadar ayakların mantar oluşumuna karşı korumak da son derece mühim bir olaydır. Ayak mantarı oluşumunu önlemek için, ayakların ıslak bırakılmaması, ıslak ayakla ayakkabı giyilmemesi başkasına ait bir ayakkabının kullanılması önem arz eder. 

   Ayak Mantarı Kürü:

   İbrahim Saraçoğlu tarafından ayak mantarı tedavisi için tavsiye edilen bir kür ile ayak mantarı oluşumuna sebep olan virüsler için cilde doğal bir koruma sağlanabilir Doğal malzemeler ile hazırlanan ayak mantarı tedavisi için bu kür düzenli bir kullanım ile olumlu sonuçlar verir.

   Malzemeler:
   •  2 bardak su,
   • Aynısefa bitkisi
   Kürün Hazırlama ve uygulaması: Yeterli oranda Aynısefa bitkisi suyun içine konularak, ateş üzerinde 10 dakika boyunca kaynatılır. Kaynatılan su ılık hale gelene kadar soğumaya bırakılır. Su ılıdığında süzerek, ayaklar bu su ile. Parmak aralıklarıyla beraber yıkanır. Arzu edilirse bu karışım daha fazla miktarda hazırlanarak ayakları bir leğen içinde 15 dakika bırakılır. Haftada 1-2 kez bu uygulama yapıldığında bu kür ayak mantarını tedavi ederek ve mantar oluşumunu engeller.

   Malzemeler:
   • 1 bardak su
   • Civanperçemi bitkisi
   Kürün Hazırlama ve uygulaması: Yeterli oranda civanperçemi bitkisi su ile karıştırılıp lapa yapılır. Yapılan bu lapa karışım, yatmadan önce mantar olan yere konur. Ayak tülbent ile sarılır. Bu kür 2 Gün boyunca yapılır. 3. gün ara verip, tekrar 2 gün daha üst üste yapılabilir. İlk günden itibaren, bu ayak mantarı kürü etkilerini gösterecektir.

   Malzemeler:
   • 1 adet kavanoz
   • 7-8 adet diş sarımsak
   • Biraz alkol
   • Bir miktar tuz
   Ayak Mantarı Kürü Hazırlama ve uygulaması: Bu; Ahmet Maranki tarafından ayak mantarı tedavisi için tavsiye edilen bir kürdür. 7-8 diş sarımsağı az bir tuz ile karıştırarak, havan içinde iyice dövülüp, ezilir. Ezilen sarımsakları boş bir kavanoza veya cam şişeye koyur. Bu kürün içine çok fazla olmamak şartı ile az miktarda alkol koyabilirsiniz. Bu kür kapalı cam kavanozda üç, dört saat (arada bir karışımın daha iyi olmasını sağlamak için aşağı yukarı iyice sallayarak) bekletilir. Bu vaktin sonunda şişede biriken sıvı süzülüp başka bir kaba alınır. Ayak mantarı kürü hazırlığı bitmiştir. Kür uygulaması her gece uyumadan önce yapılması daha iyi sonuç verecektir. Ayaklar banyoda ılık su ve sabunla iyice yıkanır. Ayak mantarı kürü uygulayacağımız bölgedeki ölü derileri temizlenir. Parmaklar arasına girebilecek ölçüde, pamuk hazırlanır, bu küre pamuğu batırarak, ayak mantarlarının olduğu yerlere koyulur. Ayak mantarı için uygulanan bu kür ile mantarlar yok edilir. 

   Bu kür ayakta en çok üç saat durmalıdır, ayak parmakları arasındaki bitkisel karışım, ile pamuklar alındıktan sonra, ayaklar ılık su ve sabun ile tekrar yıkanmalıdır. Bu ayak mantarı kürü Ayaklarda ki tüm mantarlar için bu kür denenebilir. Bu işlemin tam sonuç vermesi için, 15 gün süre ile bu tedaviyi devam ettirin. Bu sürenin bitiminde, ayaktaki mantarlar kaybolacaktır.
   ]]>
   Ayak Mantarı İçin Karbonat https://www.ayakmantari.gen.tr/ayak-mantari-icin-karbonat.html Sat, 24 Nov 2018 04:45:29 +0000 Ayak mantarı için karbonat, Bulaşıcı bir deri hastalığı olan ayak mantarının en yaygın şikayetleri iltihap ve kaşınmadır. Sağlıksız tekstil ürünleri kullanımı başta olmak üzere bir çok şey bu hastalığa neden Ayak mantarı için karbonat, Bulaşıcı bir deri hastalığı olan ayak mantarının en yaygın şikayetleri iltihap ve kaşınmadır. Sağlıksız tekstil ürünleri kullanımı başta olmak üzere bir çok şey bu hastalığa neden olabilir. Oluşumunu engellemek için ise ayak temizliğine özen gösterilmeli ve ayakkabı ve çorap seçiminde dikkatli olunmalıdır. Hava alan ve naylon içermeyen ürünler tercih edilmelidir.

   Ayak mantarı için karbonat nasıl kullanılır

   Ayak mantarının tıbbi tedavisinin bulunmasının yanı sıra evde tedavi olabilmeyi sağlayacak pratik çözümleri de bulunmaktadır. Bu çözümlerin başında karbonatlı tedavi yöntemi gelmektedir. Karbonat sayesinde ayak mantarından dolayı oluşan yanma ve kaşıntı şikayetlerinin önüne geçilebilir. En bilinen methodu ise 1 tatlı kaşığı karbonatın bir miktar su ile krem haline getirilerek mantarlı bölgeye sürülmesidir. Bir süre geçtikten sonra sürülen krem kuruyarak dökülecektir. İstenen sonuca ulaşabilmek için düzenli bir şekilde dökülen kremin tekrar tekrar sürülmesi gerekmektedir. Karbonatın sadece iltihabı değil bütün bir mantarı yok etmekte etkili olduğu bilinmektedir. Karbonat ile uygulanan diğer bir metot ise bir yemek kaşığı karbonatın belirli bir miktar su içerisinde eritilerek, ayakları günde 25-30 dk kadar bu su içinde bekletmek şeklindedir. Bu yöntem de mantar tamamen temizlenene kadar günlük olarak tekrarlanmalıdır. Mantardan kurtulunmuş olsa dahi bu uygulamayı haftada bir defa yapmanın sağlıklı olduğu bilinmektedir. Fakat bu yöntem ile ilgili dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise ayakların sudan çıktıktan sonra nemli bırakılmayıp derhal havluyla kurulanması gerektiğidir. Aksi takdirde mantarlar nemli ortamda daha çok yayılacak ve rahatsız edici boyuta ulaşacaktır.
   ]]>
   Bebeklerde Ayak Tırnak Mantarı https://www.ayakmantari.gen.tr/bebeklerde-ayak-tirnak-mantari.html Sun, 25 Nov 2018 00:40:24 +0000 Bebeklerde ayak tırnak mantarı, bebeğin yapısına göre değişiklik gösterir. Tırnakta oluşan mantar bebek için ciddi bir sağlık sorunudur. Tırnak mantarı kişiden kişiye bulaşıcı bir hastalık olduğu için bebeğin ayak ve Bebeklerde ayak tırnak mantarı, bebeğin yapısına göre değişiklik gösterir. Tırnakta oluşan mantar bebek için ciddi bir sağlık sorunudur. Tırnak mantarı kişiden kişiye bulaşıcı bir hastalık olduğu için bebeğin ayak ve el tırnaklarının temizliğine önem gösterilmelidir. Bebeğin parmaklarında mantar olmasının sebebi parmağını emmesi olabilir. Emmesi sonucu oluşan tükürüğün meydana getirdiği bakteriler sonucu oluşur. Bebeklerin tırnak etinin olduğu yerin geriye doğru çekilmesi ile mantarlar bu bölgeye yerleşir. Ve bebek parmaklarını emmeye devam ederse diğer parmaklarına da bulaşır. Bu hastalık ya doğumda yada sonradan ortaya çıkabilir. 

   Kongenital yada kalıtsal tırnak hastalıklarının bulguları genellikle çocukluk çağında ortaya çıkmakta ve bunların tespiti herhangi bir sendrom  yada sistematik hastalığın tanısı için ipucu oluşturabilmektedir. Doğumda ortaya çıkan yada gelişimsel olan anomaliler embriyonik tırnak ünitesinin etkilenmesi sonucu olmaktadır. Bunlar kalıtsal olup farklı kalıtım paternleri sayesinde nesilden nesile aktarılabilir doğumsal olup bazı fiziksel veya teretojenik etkiler sonucu sporadik olarak ortaya çıkabilirler yada multifaktörler olup bazı hereditler ve çevresel faktörlerin etkisiyle oluşabilirler. Gelişimsel anomaliler oldukça farklı formlarda genellikle başka organları da etkileyen generalize sendromların bir parçası olarak ortaya çıkarlar fakat ama oldukça nadir görünürler. 

   Bebeklerde ayak tırnak mantarı, ayak derisinde sık karşılaşılan  enfeksiyonların genel sebebidir. Bu hastalıkta mantarlar derinin  dış tabakası olan keratine yerleşir ve burada yaşarlar. Fakat tırnak gibi sert keratinin içine de girebilirler ve bu durumda tırnağın mantar enfeksiyonu ile gerçekleşir. Tırnak mantarı genellikle tırnak altında başlar  tırnağın köküne doğru lateral kısmı boyunca doğrusal olarak yayılır kalınlaşır ve tırnağı gevşetir ve diskolarasyona sebep olur. Hasta olan tırnaklar sarımsı beyaz bir renk alırlar kalınlaşır ve ufalanır Daha az olarak tırnak üzerinde beyaz lekeler ve çizgilerde görülebilir. Mantarlar en çok birinci Ve beşinci Ayak tırnağına yerleşmeyi severler. El tırnaklarında ise birden fazla tırnak hastalandıysa genellikle aynı elin tırnaklarıdır. Tırnak çevresindeki deride  kızarıklık şişlik ve ağrıda olabilir.
   ]]>
   Ayak Mantarı Koku Yaparmı https://www.ayakmantari.gen.tr/ayak-mantari-koku-yaparmi.html Sun, 25 Nov 2018 07:22:39 +0000 Ayak Mantarı Koku Yaparmı: Ayak mantarı çok yaygın görülen bir cilt problemidir. Birçok insanın yaşamı boyunca mutlaka en az bir defa ayak mantarı rahatsızlığı yaşamıştır. Ayak mantarı genellikle daha çok ergenlik Ayak Mantarı Koku Yaparmı: Ayak mantarı çok yaygın görülen bir cilt problemidir. Birçok insanın yaşamı boyunca mutlaka en az bir defa ayak mantarı rahatsızlığı yaşamıştır. Ayak mantarı genellikle daha çok ergenlik çağındaki ve yetişkin erkeklerde görülmektedir. Kadınlarda ayak mantarı ise 12 yaşlarında görülür çocuklarda ise çok nadir görülmektedir. Ayak mantarının tedavisi çok kolay olmasına rağmen bir defa tedavi olmuş iyileşmiş ayaklarda tekrardan mantar görülebilir. Buna neden olan mikrop ise mantar adı verilen küçük bitkiye benzer bir organizmadır. Mantar hastalığı en çok karanlık nemli ve ılık ortamlarda çoğalmaya başlar ve dağılır. Ayak mantarı koku yapar mı yaparsa nasıl tedavi edilmelidir gibi soruların cevaplarına geçmekden kısaca ayak mantarına nelerin sebep olduğuna bakmakta fayda vardır.

   Ayak Mantarı ve kokusunda Tedavi: Mantarda ozon tedavisi bir çok hastalıkta kullanıldığı gibi bu problem üzerinde oldukça etkilidir. Ozon tedavisi ile ayak mantarları ve ayak kokusu tamamen ortadan kaldırılabilir. Mantar hastalığından dolayı ayak kokusu tedavisi için ozon tedavisinin en az 4-5 defa uygulamak gerekir. Bu tedavi sonucu ozonla büyük oranda iyileşme görülmektedir.  

   Bu gibi kokulu kaşıntılı mantar rahatsızlığında ayaklar temiz ve kuru tutulması gerekir. Ayaklar devamlı talk pudrası ile pudralanmalı, mantarlı bölgeye Travazol krem, Zalain krem ince bir tabaka şeklinde 1-2 hafta devamlı sabah ve akşam hafifçe yedirilerek sürülmelidir. Ayrıca bu kremler bir gazlı beze sürülerek hasta bölgeye parmak aralarına sarılabilir, bu şekilde ayak mantarının kokusunu ve kaşıntısını önlemiş ve tedavi etmiş olursunuz.  

   Ayak mantarı şiddetli vakalara kadar ulaşmış ise mutlaka bir klinik tedavisi olunması gerekir. Klinik tedaviden sonra ise iki hafta tropikal tedavisi devam edilmelidir.

   ]]>
   Ayak Mantarı Sirke https://www.ayakmantari.gen.tr/ayak-mantari-sirke.html Sun, 25 Nov 2018 13:42:31 +0000 Ayak Mantarı Sirke, Ayak mantarı birçok kişide görülen, kendini kaşıntı, kızarıklık ve su toplaması ile belli eder.  Ayak mantarı herkes de görülür ama erkeklerde daha sık olur. Bunun nedeni erkekler daha çok yoğun çalı Ayak Mantarı Sirke, Ayak mantarı birçok kişide görülen, kendini kaşıntı, kızarıklık ve su toplaması ile belli eder.  Ayak mantarı herkes de görülür ama erkeklerde daha sık olur. Bunun nedeni erkekler daha çok yoğun çalıştığından ve kapalı ayakkabılar giydiklerinden olur. Mantar karanlık ve nemli ortamda daha çok ürer, sık kullanılan ayakkabıda da mantar oluşumu olur.

   Mantar aşırı derecede kişiyi kaşınarak rahatsız eder. Ayrıca mantar ürediği için başkalarına da bulaşır. Ayakta oluşan mantar için bir çok ilaç üretilmiştir. Eğer doğru kullanılır ise ayak mantarının geçmesini de sağlar. İlaçların dışında mantardan doğal yoldan kurtulmanın imkanı da vardır. Mantar için bir çok bitkisel tedaviler uygulanır. Sirkede bu bitkisel tedavilerden biridir. Sirkenin birçok şeyi temizleme özelliği vardır. Bu özelliği sayesinde sirke ayak mantarını da tedavi eder. Sirkeyi ayağımızda nasıl kullanmamız gerekiyor unu öğrenelim.

   Ayak mantarı sirke kullanımı

   Bir kovanın içerisine bir litre su koyalım, üzerine iki su bardağı elma sirkesi koyalım. Elma sirkemiz kaliteli olur ise çok iyi olur. Çünkü kaliteli yani organik olur ise ayağımıza daha da faydalı olur. 
   Hazırladığımız sirkenin içine mantar olan ayağımızı sokalım ve yarım saat kadar bekletelim. Ayağımızı sirke ile temizledikten sonra, havlu ile iyice kurulayalım. Parmak aralarında ıslaklık bırakmadan kurulamaya dikkat edelim. Bunu bir aya boyunca, haftada üç defa yapalım. Bir ay sonra ayağınızdaki mantarın azaldığını hatta tamamen bittiğini göreceksiniz.
   ]]>
   Ayak Tırnak Mantarı İlaçları https://www.ayakmantari.gen.tr/ayak-tirnak-mantari-ilaclari.html Mon, 26 Nov 2018 05:15:23 +0000 Ayak Tırnak Mantarı İlaçları, Tırnak mantarı; Mantar, ayak derisinin sık karşılaşılan enfeksiyonların genel sebebidir. Bu hastalıkta mantarlar derinin dış tabakasında bulunan ve tırnakların ana maddesi olan keratine yer Ayak Tırnak Mantarı İlaçları, Tırnak mantarı; Mantar, ayak derisinin sık karşılaşılan enfeksiyonların genel sebebidir. Bu hastalıkta mantarlar derinin dış tabakasında bulunan ve tırnakların ana maddesi olan keratine yerleşir ve burada yuvalanır. Bu durum da tırnakta mantar oluşumu ile sonuçlanır.  
  Yaygın olarak ayak tırnaklarında, nadiren el tırnaklarında görülür. Tırnak mantarı genellikle tırnak altında başlar, tırnağın köküne doğru lateral kısmı boyunca kalınlaşır, çizgisel olarak yayılır ve tırnağı gevşetir ve diskolorasyona sebep olur. En sonunda tırnak tamamen hasar görür. Ayak tırnak mantarı rahatsızlığı çoğu zaman eş zamanlı olarak deri ve tırnak foliküllerine etkileyen ya da ayak tabanında mocassin mantara sahiptir. Ayak tırnak mantarı, çözümü çok zor ve neredeyse imkansıza yakın bir tırnak hastalığıdır. Yıllarca geçmek bilmeyen bu rahatsızlığın çözümü için çok sayıda ayak tırnak mantarı ilaçları üretilmiştir. Bunların bazılarına Aşağıda yer verilmiştir.
  • Candididn; 150 mg 2 Kapsül;
  • Candımax; 150 mg 2 Kapsül;
  • Flucan; 150 mg 2-6-8-12 Kapsül;
  • Fluzole; 150 mg 2 Kapsül;
  • Fungan; 150 mg 2 Kapsül;
  • Kandizol 150 mg 2 Kapsül;
  • Zolax; 150 mg 2 Kapsül;
  Yukarıda adı yazılı olan 7 İlacın da etken maddesi Flukonazol’dur. Mantar hücresinin etrafında zarın geçirgenliğini etkileyerek hücre içeriğini hücre dışına sızmasını sağlayan bir antibiyotiktir. Kadın üreme organları ve vajinal bölgede oluşan mantar enfeksiyonlarının tedavisinde ve tekrarının önlenmesinde, ayak mantarı, kasık mantarı, gövde, kol ve bacakların yüzeysel mantar hastalığında ve el, ayak tırnakları tedavisinde kullanılmaktadır.
  • Dermefin Krem;
  • Exoderil Krem;
  Yukarıda adı yazılı olan 2 İlacın Etken Maddesi Naftifin Hidroklorürdür. Mantarların cilt üzerinde oluşumunu, büyümelerini engelleyen bir ilaç türüdür. Mantar enfeksiyonlarında görülen iltihap belirtilerini ve kaşıntıyı hızla azalmasında faydalıdır. Şişlik, kızarıklık, pullanma ve kaşıntılı kabarcıklarla belirgin deri ya da kıvrımlarında oluşan mantar enfeksiyonlarında. Derinin candida kaynaklı mantar enfeksiyonlarında, el ve ayak parmaklarında oluşan mantar enfeksiyonlarında ve tırnaklarda görülen mantar enfeksiyonlarında, sarımsı, kahverengi lekelerle belirgin mantar enfeksiyonlarında, koltuk altlarında ve kasıklarda görülen mantar enfeksiyonlarında, kol, bacak ve gövdede, görülen yüzeysel mantar enfeksiyonlarının tedavisinde ve kaşıntılı veya kaşıntısız iltihaplı deri mantarlarının  tedavisinde kullanılmaktadır.
  • Zalain Krem ve Çözelti;
  İlacın etken maddesi Sertakonazol nitrat’tır. Mantarların cilt, saç dibi, tırnak üzerinde büyümelerini çoğalmalarını engelleyen bir ilaçtır. Özellikle el ve ayak parmak aralarında oluşan mantar hastalıklarında, koltuk altlarında ve kasıklarda görülen mantar hastalıklarında, El ve Ayak Tırnak Mantarı İlaçları olarak parmak aralarında ve tırnaklarda,oluşan mantar hastalıklarında, iç organlarda ve derinin kıvrımlı yerlerinde görülen mantar enfeksiyonlarında ve avuç içlerinde görülen kronik mantar enfeksiyonlarında. Gövde, kol ve bacaklarda görülen yüzeysel mantar enfeksiyomlarında. sakal mantarı tedavisinde ve sarımsı veya kahverengi lekelerden oluşan mantar hastalıkları tedavisinde kullanılmaktadır.
  • Canesten Krem;
  İlacın etken maddesi Klotrimazol’dur. Canesten Krem, vücutta meydana gelen mantar enfeksiyonlarına karşı savaşan ve cilt üzerinde çoğalmasını engelleyen mantar ilacıdır.  El ve Ayak Tırnak Mantarı İlaçları olarak parmak aralarında ve tırnaklarda,oluşan mantar hastalıklarında, koltuk altlarında ve kasıklarda görülen mantar hastalıklarında, iç organlarda ve derinin kıvrımlı yerlerinde görülen mantar enfeksiyonlarında. Sarımsı veya kahverengi lekelerden oluşan mantar hastalıklarında, avuç içlerinde, gövde, kol ve bacaklarda görülen yüzeysel mantar enfeksiyonlarında. Deride yağ bezlerinin yoğun olduğu bölgelerde görülen iltiha]]> Karbonat Ayak Mantarı https://www.ayakmantari.gen.tr/karbonat-ayak-mantari.html Mon, 26 Nov 2018 20:12:04 +0000 Karbonat Ayak Mantarı, ayak tabanlarının, ayak tırnaklarının ve ayaktaki parmaklarını da kapsayan bulaşıcı olan bir deri hastalığıdır. Ayaklardakı mantar, kaşıntılar ve iltihaplanmalar bilinen en yaygın şikayetlerdendir. Karbonat Ayak Mantarı, ayak tabanlarının, ayak tırnaklarının ve ayaktaki parmaklarını da kapsayan bulaşıcı olan bir deri hastalığıdır. Ayaklardakı mantar, kaşıntılar ve iltihaplanmalar bilinen en yaygın şikayetlerdendir. Ayak mantarları sağlığa uygun olmayan ayakkabılar ve çorapların ayağı terletip havasız kalması sebebi ile mantara neden olmaktadır. Bu yüzden ayağında mantar bulunan hastalar her şeyden önce iyi bir ayakkabı ve çorap seçmeleri gerekir.

  Ayak mantarının tıbbi tedavilerinin yanı sıra doğal yöntemlerle de tedavileri vardır. Bu doğal tedavi metodları arasında karbonatla ayak mantarı tedavisi bunlardan yalnızca bir tanesidir. Karbonattın, ayak mantarına bağlı olarak gelişen yanmalar,kepeklenmeler, su toplamaları ve kaşıntı şikayetleri hızlı azaldığı görülür.  Birr tatlı kaşığı karbonat biraz su ile krem kıvamın gelene kadar karıştırılır.
  Bu karbonatlı karışım ayakta bulunan mantarlı bölgeye sürülür ve bir süre mantarlı  bölgede beklettikten sonra bu krem kuruyarak dökülmeye başlar dökülen bu kremin yerine yeniden bir kat daha mantarlı bölgeye aynı krem tekrar sürülür. Bu yapılan formülle hazırlanan krem sadece iltihaplı kabarcıkları yok etmekle kalmaz aynı zamanda karbonat ayaktaki mantarı da tamamen yok eder. İstenilen sonuca hızlı ve başarılı bir biçimde ulaşmak için yukarıda zikredilen kremi düzenli olarak kullanmak gerekir.

  Ayrıca karbonat ayak mantarı şifa olabilecek olan diğer bir karışımı ise şöyledir. 2 litre suyun içerisine tepeleme olarak bir çorba kaşığı karbonat konulur tamamen eriyene kadar karıştırılır.
  Bu suda mantarlı ayaklar 10 gün boyunca 20 dakika kadar bekletilirse mantara bağlı olan tüm şikayetlerin giderilmesi süreci hızlandığı görülür.
  Ayaklardaki mantar kurusa iyileşse  dahi bu karbonatlı suya haftada 1-2 gün devam etmenin hiçbir sakıncası ve mahsuru yoktur. Burada ayak mantarı olan hastaların dikkat etmesi gereken bir tek husus ayaklar sudan çıkarıldıktan sonra ayakların iyice kurutulması özellikle parmakların arasının bir havlu yardımı ile iyice kurutulması gerekir.

  Çünkü ayak mantarlar özellikle nemli ve karanlık ortamları çok sevenler. Karbonat ayak mantarı olan parmak aralarına sürüldüğü zaman çok iyi gelir.  Ayrıca ayağında mantarı olan kişiler karbonatı ayakkabılarının içine dökerlerse çok faydasını görürler aynı zamanda ayak kokusuna engel olurlar.
  ]]>
  Ayak Mantarı Nasıl Geçer https://www.ayakmantari.gen.tr/ayak-mantari-nasil-gecer.html Tue, 27 Nov 2018 03:21:25 +0000 Ayak mantarı nasıl geçer, çoğu insanın maruz kaldığı ayak mantarı farklı nedenlerden dolayı ortaya çıkabilen bir cilt hastalığıdır. Mantar, karanlık ortamları seven, bu ortamlarda kolaylıkla üreyebilir. Dolayısıyla Ayak mantarı nasıl geçer, çoğu insanın maruz kaldığı ayak mantarı farklı nedenlerden dolayı ortaya çıkabilen bir cilt hastalığıdır. Mantar, karanlık ortamları seven, bu ortamlarda kolaylıkla üreyebilir. Dolayısıyla ayak gün boyu ayakkabı içinde kaldığı için mantar üremesine elverişli bir ortamdır. Uzun süre, dar, kapalı ve hava almayan ayakkabıların giyilmesi, banyo sonrası ayakların tam kurutulmaması, devamlı terlemeye maruz kalma ayakta mantar oluşumuna zemin hazırlar. Hamam, havuz, deniz, spor salonları gibi ortak kullanım alanları yine ayak mantarının bulaşma riskini arttırır. Aynı ayakkabıyı başkasıyla kullanmak da ayak mantarı için risk faktörüdür. Ayak mantarı bulaşıcı bir hastalıktır ve görünüm olarak kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Mantar, bazılarında ayak altında, bazılarında parmak aralarında ya da yan taraflarda görülebilir. Yaralar kırmızı ve kepekli görünümde olur. Kaşıntıyla beraber ciddi anlamda yanmaya sebep olabilir. Eğer vaktinde tedavi edilmezse tırnaklara kadar ulaşabilen mantar, tırnaklarda şekil bozukluğu, kalınlaşma, renk değişikliği, kırılganlık gibi belirtilere sebep olur.

  Ayak mantarı nasıl geçer

  Ayak mantarı, bulaşıcı bir cilt hastalığı olduğu için tedavide gecikilmemelidir. Ayaklar devamlı temiz, bakımlı ve kuru tutulmalıdır. Giyilen çoraplar düzenli değiştirilmeli, dar ayakkabılardan kaçınılmalıdır. Ayaklarda nemi alan çoraplar kullanılmalıdır. Hava alan ayakkabılar tercih edilmeli, her gün aynı ayakkabı giyilmemelidir. En az bir gün ara verilerek kullanılan ayakkabının havalandırılması sağlanmalıdır. Ayak mantarını geçirmek için bazı yöntemlerden de yararlanılabilir. Bu yöntemleri şu şekilde sıralayabiliriz;

  Sarımsak: 8 diş kadar sarımsak bir miktar tuzla ezilir. Ezilen sarımsaklar cam bir kavanoza alınarak, üzerine bir miktar alkol eklenerek karıştırılır. Karışım birkaç saat bekletilir ve karıştırılarak süzülür. Farklı bir cam kavanoza alınır. Elde edilen karışım ayaklar temizlendikten sonra bir parça pamukla ayağa sürülür ve üzeri kapatılarak ayakta birkaç saat bekletilir. Bekleme süresi tamamlandıktan sonra pamuk parçaları ayaktan alınarak ayaklar temiz bir sabunla yıkanıp, kurulanır. işlem 2 hafta süreyle düzenli tekrarlandığında ayak mantarı geçirilebilir.

  Aynısefa: Aynısefa bitkisi bir miktar suyla kaynatılır. Kaynayan su soğutulduktan sonra bir leğen içine alınır. Ayaklar su dolu leğene koyularak 20 dakika kadar bekletilir. Aynı şekilde aynısefa kremi de ayak mantarı için kullanılabilir.

  Elma sirkesi: 500 ml elma sirkesi 1 litre sıcak suya eklenir. Karışım bir leğene alınarak ayaklar leğene sokulur ve 1 saat kadar bekletilir. Haftada 2-3 defa uygulanabilir.

  Aloe vera: Aloe vera yağı ayak mantarı için kullanılabilecek bir alternatiftir. Yağ bir parça pamuğa damlatılarak mantarlı bölge bu pamukla silinebilir. İşlem sabah ve akşam olmak kaydıyla günde iki defa tekrarlanabilir.

  Paudora: Paudora çayı ayak mantarı için içilebileceği gibi ayaklara da sürülebilir. Aynı şekilde ayaklar suyun içinde bekletilebilir.

  Tarçın: 1 şeker kaşığı tarçın, 1 litre kaynatılmış suyun içine eklenir. Su ılıdıktan sonra leğene boşaltılır ve ayaklar bu suyun içine en az yarım saat bekletilir.

  Ayak mantarı için tentür

  Ayakla sabunlu ve ılık suyla güzelce yıkanarak kurutulur. Bölgedeki ölü deriler titizlikle temizlenir. Bir pamuğa tentür dökülür ve pamuk mantarlı bölgelere yerleştirilir. Mantarlı bölgeye yerleştirilen pamuk parçaları bölgede en fazla 3 saat bekletilir. Pamuklar bekleme süresi tamamlandıktan sonra alınır. Ayaklar pamuklar alındıktan sonra hemen yıkanmamalıdır. Tentür haftada 2 defa düzenli uygulandığında ayak mantarını geçirebilir.
  ]]>
  Ayak Tırnağı Mantarı https://www.ayakmantari.gen.tr/ayak-tirnagi-mantari.html Tue, 27 Nov 2018 14:36:21 +0000 Ayak tırnağı mantarı, sarımsı, yeşil veya kahverengi renktedir. Tedavi edilmesi, hoş görünmemesinin yanı sıra, sağlık açısından da çok önemlidir. Tıbbi adı onkomikoz olup genelde tırnak mantarı olarak isimlendirilir Ayak tırnağı mantarı, sarımsı, yeşil veya kahverengi renktedir. Tedavi edilmesi, hoş görünmemesinin yanı sıra, sağlık açısından da çok önemlidir. Tıbbi adı onkomikoz olup genelde tırnak mantarı olarak isimlendirilir. Özellikle erkeklerde ve büyük tırnaklarda daha sık görülmektedir. Bu durumdan kadınlar daha az etkilenmektedir.

Bir tırnak, mantarla enfekte olur olmaz diğer tırnaklara da kolayca yayılır ama hastalık hep aynı şekilde ilerler. Bu demektir ki ayak tırnağı mantarı bir ayaktan diğerine veya bir elden diğerine bulaşır ve sıçrama yapabilir. Fakat ayak tırnağı mantarının ellere bulaşma olasılığı çok nadirdir.  

Mantar genellikle çevreyle ilgili faktörlere bağlı olarak meydana gelir; örnek olarak nemlilik, yüksek sıcaklıklar, uzun saatler boyunca kapalı ayakkabı giymek, havuzda çok vakit geçirmek gibi etkenler olabilir. Aynı zamanda cam silme, ev temizleme gibi işler yaparak sürekli suyla temas halinde olan kişileri ve 60 yaş üstü diyabeti olan, kan dolaşımı bozukluğu olan veya bağışıklık sistemi zayıf kişileri de etkileyebilir.

Ayak tırnağı mantarı; tırnağa yerleştiğinde tırnak kırılmaya, kalınlaşmaya ve sarı görünmeye başlar. Bazen gri, yeşil, kahverengi renk olabilir veya siyah gri tonlarına da bürünebilir. Enfeksiyonun nasıl yayıldığına bağlı olarak tırnağı giderek kaplar, soyulmasına hatta tırnağın komple düşmesine neden olabilir. Altındaki deri ise koyu kırmızı şeklinde, şiş ve kaşıntılıdır.

Ayak tırnağı mantarı önlemek için yapılması gerekenler;

Çok dar ve sentetik, plastik malzemeden yapılmış ayakkabılar giymekten kaçının. Komple deriden yapılmış ayakkabı giymeyi tercih edin. Mantar nemli, karanlık ve havalanmayan ortamları sevmektedir. Çünkü çoğalması böyle ortamlarda gerçekleşir. Ayağınızın hava almasını sağlayacak ayakkabılar tercih etmelisiniz.

Spor salonunda, duş alanlarında, havuz gibi ortak kullanım alanlarında çıplak ayakla dolaşmaktan kaçının. Dolaştığınız takdirde ayaklarınızı iyice yıkayıp kuruladıktan sonra ayakkabılarınızı giyiniz. Aynı zamanda havuzlarda veya duş alanlarında başka kişilerin terliklerini kesinlikle kullanmamanız gerekmektedir.

Güzellik merkezlerinde, kuaför salonlarında veya aile içinde başkasının tırnak makasını kesinlikle kullanmamanız gerekir. Her zaman kendi tırnak makasınız olmalı ve onu kullanmanız doğru olacaktır. Eğer Ayak tırnak mantarınız bir parmağınızda var ise diğer tırnağınızı aynı tırnak makası ile kesmeyiniz. Mantar olmayan tırnağınıza da mantar bulaştırabilirsiniz. Tırnaklarınızı düzenli olarak ve batık oluşmaması için düz bir şekilde kesmelisiniz.

Ayaklarınızdaki teri hemen emecek % 100 pamuklu çorap giymeniz önerilmektedir. Ayaklarınız ıslandığı zaman hemen çoraplarınızı çıkartın ve kurulayarak pudra sürün.

Ayak tırnağı mantarı için aşağıdaki doğal yöntemlerden bir tanesini evde uygulayabilirsiniz.

Su dolu leğen içerisine bir fincan elma sirkesi koyun. Ayaklarınızı 20 dakika boyunca sirkeli suda bekletin ve sonra iyice kurulayın. Nemli bırakmamaya özen gösterin. Kurutma makinesiyle de orta sıcaklıkta kurutabilirsiniz, böylece tırnağınızın altında kalabilecek tüm nemi alacak ve kurutacaktır.

Bir fincan suda beş diş sarımsağı kaynatın. Karışımı derin bir kaba boşaltın ve ılık hale gelince ayak tırnaklarınız suyun içinde kalacak şekilde ayaklarınızı kaba yerleştirin. En az 15 dakika boyunca bu şekilde bekletin ve daha sonra ayağınızı iyice kurulayın. Bu işlemi 4 hafta boyunca tekrarlayın.
]]> Ayak Tırnak Mantarı https://www.ayakmantari.gen.tr/ayak-tirnak-mantari.html Wed, 28 Nov 2018 04:49:29 +0000 Ayak tırnağı mantarı, belli bir sebepten dolayı ayak tırnağının enfeksiyon kaparak tırnak yapısında değişiklikler meydana gelmesi ile başlayan rahatsızlığa verilen addır. Ayak tırnağının içine giren mantar Ayak tırnağı mantarı, belli bir sebepten dolayı ayak tırnağının enfeksiyon kaparak tırnak yapısında değişiklikler meydana gelmesi ile başlayan rahatsızlığa verilen addır. Ayak tırnağının içine giren mantar bakterisi yavaş yavaş tırnak altından yayılarak bu rahatsızlığın ortaya çıkmasına zemin hazırlayan bir durumdur. Hemen hemen herkeste görünen ayak tırnağı mantarı rahatsızlığı bulaşıcı bir rahatsızlık olduğu için oldukça tehdit içeren bir hastalık çeşididir. Özellikle ayak tırnaklarının birinde başlayarak diğerlerine de yavaş yavaş yayılmaya başladığı için oldukça tehlikeli bir rahatsızlıktır. Bu sebepten ayak tırnak mantarı rahatsızlığı ortaya çıkar çıkamaz kişi önlem almaz ise tırnakları hasar görmeye başlar ve hatta tüm tırnakları düşerek olumsuz sonuçların ortaya çıkmasına neden olabilir. Ayak tırnak mantarı bir kişide başladığı zaman belirgin bir şekilde bazı bulgu ve belirtilerde kendini göstermeye başlar. İşte bu belirtileri beraber inceleyelim;

Ayak tırnak mantarının belirtileri;

 • Ayak tırnağının ani bir şekilde sert bir hal almaya başlaması,
 • Tırnak içinin sarı, mor, yeşil yada siyah gibi renkleri almaya başlaması,
 • Ayak tırnağında pul pul kalkmaların ortaya çıkmaya başlaması,
 • Ayak tırnağında ve diğer bölgelerinde hassasiyet, duyarlılık ve acı hissinin ortaya çıkmaya başlaması,
 • Tırnak yapısında yamulmalar ve bozulmalar meydana gelmeye başlaması yani tırnak yapısında değişmeler olması,
 • Ayak bölgesinde koku oluşmaya başlaması ve aşırı rahatsız edici bir hal almaya başlaması,
 • Ayak tırnağı deri üzerinde sallanmaya başlaması ve kopma derecesine gelmeye başlaması,

Görüldüğü üzere ayak tırnak mantarı ortaya çıkmaya başladığı zaman belirgin olan bazı bulgular kendini göstermeye başlamaktadır. Belirtiler başlar başlamaz kişi bu durumun daha da ileri gitmesine engel olmak için vakit kaybetmeden bir doktor müdahalesi altında uygun olan tedaviyi olmalıdır. Ayrıca ayak tırnak mantarının ortaya çıkmasına zemin hazırlayan neden ve etkenlerden uzak durmaya özen göstermelidir. Öncelikle ayak tırnak mantarının ortaya çıkmasına neden olan durum ve etkenleri öğrenerek ona göre uygun olan tedaviyi olmalıdır. Çünkü ayak tırnak mantarı bazen basit sebeplerden dolayı ortaya çıkıyor olsa da bazen bazı hastalıkların yan etkisi ve belirtisi olarak kendini gösteriyor olabilir. Bu sebepten ayak tırnak mantarının ortaya çıkışı sebebinin öğrenilmesi büyük bir rol oynamaktadır. İşte bu durum göz önünde tutularak ayak tırnak mantarının ortaya çıkma sebeplerini beraber inceleyelim;

Ayak tırnak mantarının ortaya çıkma sebepleri;

 • Ayak tırnağının bir yere çarpılması veya bir darbe alınmasından dolayı ortaya çıkmaya başlaması,
 • Kişinin sürekli olarak çıplak ayakla dolaşarak her yere basmasından dolayı ortaya çıkması,
 • Kişinin kullanmış olduğu çorapların uzun süre yıkanmaması ve ayak temizliğine önem verilmemesi,
 • Kullanılan ayakkabının rahat olmaması ve ayağı çok fazla sıkmasından dolayı ortaya çıkmaya başlaması,
 • Ayakların uzun süre ayakkabı içinde kalarak havasız kalması ve nemlenmesinden dolayı ortaya çıkmaya başlaması,
 • Ayak tırnağının uzun süreli kesilmemesi veya ayağın yıkanmasından sonra kurutulmayıp nemlenmesinden dolayı ortaya çıkması,
 • Ayak bakım ürünleri olan manikür yada pedikür gibi ürünlerin temizliğine önem verilmeyip kullanılmasından dolayı ortaya çıkması,
 • Kan dolaşımında meydana gelen sorundan dolayı veya ayağın aşırı terlemesinden dolayı ortaya çıkması,
 • Herhangi bir enfeksiyon hastalığının yan etkisi veya belirtisi olarak ayak tırnak mantarının ortaya çıkmaya başlaması,
 • Kullanılan herhangi bir ilacın yan etkisi olarak bu durumun ortaya çıkmasına neden olmasından dolayı ortaya çıkması,

Görüldüğü üzere ayak tırnak mantarının ortaya çıkmasından bir çok sebep ve etken durum kendini göstermektedir. Bu tür durumlar arasından en önemlisi ayak tırnak bakımının önemi ve temizliği konusu olmaktadır. Bu sebepten ayak tır]]> Ayak Mantarı Doğal Tedavi https://www.ayakmantari.gen.tr/ayak-mantari-dogal-tedavi.html Wed, 28 Nov 2018 06:06:32 +0000 Ayak Mantarı Doğal Tedavi, Yüzyıllardır çeşitli tedavi yöntemleri ile ilaçlar geliştirilmiş, ancak kesin sonuçlar alınamamıştır. Bu nedenle binlerce yıl önce insanlar, bitkisel ve doğal içeriklere karşı etki göster Ayak Mantarı Doğal Tedavi, Yüzyıllardır çeşitli tedavi yöntemleri ile ilaçlar geliştirilmiş, ancak kesin sonuçlar alınamamıştır. Bu nedenle binlerce yıl önce insanlar, bitkisel ve doğal içeriklere karşı etki gösteren bileşenler sayesinde ayak mantarı doğal tedavi edici gücünü tanımış ve sağlıklı yaşayabilmek için yararlanmışlardır. Kullanılan şifalı bitkilerin tarihsel gelişimine dayalı yalnız üç veya dört çeşidi vardır. Bunlardan en etkilisi kına, sarımsak, kekik, çay ağacı yağı ve zeytinyağı gibi eski medeniyetlerde yüzyıllardır bilinen ve cilt sorunlarında kullanılan bu şifalı bitkilerin gizemli yararları ile kanıtlanmıştır. Şöyle ki tarihte; Ünlü bir araştırmacı ve arkeolog olan George Ebers, bu bitkilerin çok eskilere dayanan şifasını MÖ. 3500 yılından kalan bir papirüs el yazması ile keşfetmiştir. Bu durumda ayak mantarına sebep olan bakteri türüne dermatofit denir. Ayrıca kırk kadar türü bulunur. Dermatofitler deri yüzeyine ve tırnaklara yerleşirler. Deri hücrelerinin üzerine yerleşen bu mantarlar, keratin ile besin elde ederek beslenirler. Keratin yiyecekleri enerjiye dönüştüren bir protein çeşididir. Genellikle ayak parmak arasında oluşurlar. Bu sebeple ayak derisinde derin çatlaklar ve ağrılı yarıklar meydana gelir. Ayak mantarının görüntüsü birçok insanda aynı değildir. Bazı kişilerde ise, ayak tabanında ve yanlarında kepeklenme ve su toplayan yaralar görülmektedir. Özellikle ayak parmaklarının arasında koku ve beyaz döküntüler halinde kendini gösterir. Bu yüzden öncelikle mantar oluşumu sırasında gelişen olayları önlemek ve tedaviye yardım etmek için ayakları temiz ve kuru tutmak gerekir. Ancak ayak mantarı tedavi edilebilir bir sağlık sorunudur. Anadolu'da ayak mantar rahatsızlıkları için sarımsak tedavisi ile ilk günden itibaren iyileşme sağladığı bilinmektedir. Değerli okuyucularımıza doğal tedavi yöntemleri ile güzellik sunuyoruz.


Ayak Mantarı Doğal Tedavi;

Kına; Kınada bulunan antifungal, yani mantar kırıcı bitkisel kimyasallar ile ayak mantarı rahatsızlıklarına karşı doğal tedavi imkanı sağlar. Burada en önemlisi kınanın ağrı kesici özelliği vardır. Bilinen toz kınayı bir litre suya beş tatlı kaşığı eklenir ve yirmi dakika kaynatılır. Ilıdıktan sonra mantarlı bölge yıkanır. Çünkü oluşan inatçı mantar, iyileşme sürecine girer. Bu uygulamaya en az bir ay devam edilir. Ayrıca ayakların gün içerisinde bitkisel sabunlarla yıkanması ve kurulanması da ayak sağlığına iyi gelir.

Çay Ağacı Yağı; Mantar ve bakteri düşmanıdır. Çay ağacı yağı yüzyıllardır cildi iyileştirmek için kullanılıyor. Bir miktar suya, kırk damla çay ağacı yağı eklenir. Bu şekilde ayaklar suyun içerisinde on dakika beklenir. Ayak banyosundan sonra ayaklar havluyla iyice kurulanır. Fakat çok az bir nem bile mantarın yaşamasına olanak verir. Ardından mantarlı bölgeye birkaç damla çay ağacı yağı sürülür.

Kekik yağı; Antiseptik, antibakteriyel, antiparazitler, antiviral, analjezik ve antifungal özellikler gösterir. Bu sebeple kekik yağı, ayak mantarı için etkili bir tedavi sağlar. Bu amaçla iki damla kekik yağı ile bir çay kaşığı zeytinyağı karıştırılır. Bu karışım mantarlı bölge üzerine uygulanır. Bekleme süresi için 30 dakika bekletilir. Bu tedaviden sonra ayaklar durulanır ve iyice kurulanır. Olumlu sonuçlarını görmek için üç hafta olmak üzere günde iki defa tekrarlanır.  

Sarımsak; Allicin ve ajoene gibi ayak mantar tedavisinde yardımcı olan mantar önleyici bileşenlere sahiptir. Sarımsak yağı, beyaz sirke ile eşit miktarda karıştırılır. Bu karışım mantarlı bölgeye uygulanır. Birkaç saat cilt üzerinde bekletilir. Mantar enfeksiyonu hafifleyene kadar işlem her gün tekrarlanır.
]]>
Ayak Mantarı Kremi https://www.ayakmantari.gen.tr/ayak-mantari-kremi.html Thu, 29 Nov 2018 00:31:11 +0000 Ayak Mantarı Kremi, Ayak mantarı günümüzde birçok kişide görülen bir deri hastalığıdır. Mantar kendini kaşıntı, kızarıklık ve su toplaması ile belli eder. Ayak mantarının genelde olma sebebi ayağın havasız kalmasıdı Ayak Mantarı Kremi, Ayak mantarı günümüzde birçok kişide görülen bir deri hastalığıdır. Mantar kendini kaşıntı, kızarıklık ve su toplaması ile belli eder. Ayak mantarının genelde olma sebebi ayağın havasız kalmasıdır. Mantar karanlık ve nemli yerleri sever bu yüzden ayakkabı ayağında çok kalan kişi ayak mantarı olabilir. Zaten mantar en çok ayakta görülür ve kişiyi kaşıntısından dolayı çok rahatsız eder.
Mantar için birçok çözüm vardır. Eğer havasız kalan ayaklarınızı havalandırır ve temiz bir şekilde yıkar ve kurular iseniz mantar oluşmasını biraz olsun engelleyebilirsiniz. Bir de mantar bulaşıcı bir deri hastalığıdır, mantarlı olan kişinin ayakkabısının ve çorabının giyilmesi doğru değildir.
Günümüzde mantardan kurtulmak için, türlü türlü ilaçlar ve merhemler üretilmektedir. Bu ilaçları doğru bir şekilde kullandığınız zaman mantar için kesin çözüm oluyor. Benim de ayağımda mantar var ve bende ayağım için kremler kullanıyorum. Kullandığım kremlerin faydasını da gördüm. 

Şimdi o ayak mantarı kremi adlarını ve ne işe yaradıklarını söyleyeceğim.

Travazol:  Bu kremi kaşıntı için kullanıyorum. Bir çok deri hastalığına da çok iyi geliyor. İyi geldiği deri hastalıkları, mantar, iltihap ve egzamanın geçmesinde faydalı oluyor. En çok deride oluşan mantarın geçmesi için kullanılsa da, bir çok mikroba karşıda etkilidir. Ayrıca alerji durumların da iltihaplanmayı önler, kaşıntı, yanma ve sızı gibi şikayetleri giderir.
Bu ilacı günde iki defa mantar üzerine veya iltihaplı bölgeye kullanmalısınız. Bu ilacı iki hafta kullanmalısınız. Bittikten sonra tekrar doktora gidilmeli ve tekrar doktorun verdiği başka kremi kullanmalısınız.

Ürederm: Bu ilaç kaşıntı ile oluşan sertleşmeyi önlemek için kullanılıyor. Egzama ile kabuklaşma  durumunda, sedef hastalığın da, nasır gibi aşırı kalınlaşmış deri hastalıkların da kullanılır. Bu bölgeleri nemlendirir ve yumuşatır.
Bu kremi eğer doktorunuz başka bir şekilde kullanmanızı önermemiş ise gün de iki defa kullanabilirsiniz. Kullanır iken kremi sürdüğünüz yeri nemlenene kadar iyice ovmanız gerekir.
]]>
Ayak Mantarı Akıntısı https://www.ayakmantari.gen.tr/ayak-mantari-akintisi.html Thu, 29 Nov 2018 13:06:59 +0000 Ayak Mantarı Akıntısı, Ayak mantarı çok yaygın bir cilt problemidir. Bir çok insanda hayat boyu en az bir kere ayak mantarı problemi yaşanır. Daha çok erişkin ve ergenlik çağındaki erkeklerde görülür. Kadınlarda ve 12 ya Ayak Mantarı Akıntısı, Ayak mantarı çok yaygın bir cilt problemidir. Bir çok insanda hayat boyu en az bir kere ayak mantarı problemi yaşanır. Daha çok erişkin ve ergenlik çağındaki erkeklerde görülür. Kadınlarda ve 12 yaşından küçük çocuklarda ise daha nadir rastlanır. Mantar tanısı konulduktan hemen sonra tedaviye başlanmalıdır. Ayak mantarı kolaylıkla tedavi edilebilir. Tedavi edilmemiş ayak mantarı ciltte çatlamalara, su toplayan yaraların çıkmasına ve ikincil bakteriyel enfeksiyonlara sebep olur. Fakat başarılı bir tedaviden sonra bile kendini tekrarlayabilir. Ayakta görülen mantar hastalığı tedavi edilmediği takdirde tırnaklara da bulaşabilir. Tırnak mantarı tırnakta kalınlaşmaya, ufalanmaya, renk değişikliğine ve hatta tırnak kaybına bile yol açabilir. Bu cilt problemine sebep olan mikrop mantar adı verilen ufak bitki benzeri organizmalardan kaynaklanır. Ayak mantarının görüntüsü herkeste aynı değildir. Bazı kişilerde özellikle son iki ayak parmağı arasında soyulma, kepeklenme veya çatlamalar şeklinde görülürken bazı kişilerde ise ayak tabanında ve ayak yanlarında kızarıklık, kepeklenme ve su toplayan yaralar şeklinde görülür. Özellikle ayak parmaklarının arasında koku ve beyaz döküntülerle kendilerini açığa vurular. İleri derecede olan ayak mantarında iltihaplı yaralar meydana gelir. İltihaplı yaralar zaman içinde koyu sarı renkte akıntıya sebep olur. Akıntılar ayakta koku yaparlar. İleri derecedeki kaşınmalar deride tahrişe neden olur. Bazı durumlarda koku ve tahrişin yanı sıra alerjik reaksiyonlarda görülebilir. 

Ayak Mantarı Akıntısı Tedavisi,

Ayak mantarı en çok nemli ve ılık ortamlarda meydana gelir yada büyür. Mantar bulaşıcı olduğu için ortak kullanım alanları mantarların çoğalması yada bulaşması için çok elverişlidir. Islaklık, terleme, ayakların yetersiz havalanması ayak mantarı gelişmesi için uygun koşullardır. O nedenle hem mantar tedavisinde hem de mantar oluşumunu önlemek için kişisel hijyen oldukça önemlidir. Ayak mantarına yakalanmamak için birkaç basit kurala dikkat etmek yeterlidir. Ayak her zaman temiz, serin ve kuru tutulmalıdır. Pamuklu, yün veya buna benzer emici maddelerden yapılmış çoraplar giyilmelidir. Dar burunlu, yüksek topuklu, eski ve yıpranmış ayakkabılar tercih edilmemelidir. Çorapsız giyilen ayakkabılar ayakkabılara direkt temas ettiği için mantar gelişimini artırır. Ayrıca tırnaklar kısa ve düz kesilmelidir. 

Havuz ve plaj gibi alanların kullanımından sonra mutlaka ayaklar iyi yıkanmalı ve kurulanmalıdır. Nemi ve sıcağı seven mantar, bu hastalığa sahip başka biriyle ortak kullanılan çorap, terlik, ayakkabıdan kolaylıkla bulaşabilir. Ailede mantar hastalığı geçiren kişiler varsa kişisel eşyalar mutlaka ayrılmalıdır. Ayaklar vücudun aşırı terleme gösteren bölgelerinin başında gelir. O nedenle her zaman temiz tutulmalı ve gerekli durumlarda pudra da kullanılmalıdır. Ayakkabılar kullanım sonrası mutlaka havalandırılmalı ve pudralanmalıdır. Böylece derinin ph dengesini bozmaya neden olan aşırı terleme durumları ortadan kaldırılmış olur. Mantar beslenebildiği sürece bulaşıcı özellik gösterilmelidir. Fakat diyabet gibi kronik bir hastalığı olan bir kişide mantar enfeksiyonu başka enfeksiyonlara da yol açabilir. Mantarların neden olduğu enfeksiyonlara mikoz adı verilir. Ayak, el ve vücudun dış yüzeyinde yaygın olarak görülen mikoz dermetomikoz olarak da bilinir. O nedenle diyabet hastalığı olan kişilerde ayak bakımı daha çok önemlidir. Ayakta mantar akıntısı fark edildiğinde çok fazla vakit kaybetmeden uzman bir dermatoloğa başvurulmalıdır. Uygun tanı sonucu tedavi için gerekli krem ve spreyler kullanılır.
]]>
Ayak Mantarı İlacı https://www.ayakmantari.gen.tr/ayak-mantari-ilaci.html Thu, 29 Nov 2018 21:51:11 +0000 Ayak Mantarı İlacı, Mantarlar cilt yüzeyinde ve tırnakların altında bulunan ve ancak mikroskop ile görülebilen küçük organizmalardır. Bu organizmalar tüm çevrede bulanabilir. Çocuklarda ayak mantarı yetişkinlerden daha fazl Ayak Mantarı İlacı, Mantarlar cilt yüzeyinde ve tırnakların altında bulunan ve ancak mikroskop ile görülebilen küçük organizmalardır. Bu organizmalar tüm çevrede bulanabilir. Çocuklarda ayak mantarı yetişkinlerden daha fazla yaygındır. Tüm mantar hastalıkları kolayca yayılabildiği için oldukça bulaşıcıdır. Ayak mantarı tedavi edilmediği sürece vücudun diğer bölümlerine de sıçrayabilir. Mantarların üremek için sıcağa ve neme ihtiyacı vardır. Özellikle havuzlar, plajlar, jimnastik ve güzellik salonları, yatılı okullar ve camiler gibi ortak kullanım alanları mantarların çoğalması ve bulaşması için oldukça uygundur. Ayrıca pişik, ayakkabı vurması, su, deterjan, sentetik giysi ve çoraplardan kaynaklı tahrişler de ayaklarda mantar hastalığı gelişmesine uygun zemin hazırlar. Eğer bir mantar cilt yüzeyine bulaşırsa mantar hastalığına yakalanılır. Mantar hastalığına farklı şekillerde yakalanabilir. Örneğin enfekte olmuş bir kişi yakın temas yoluyla mantarı bir başkasına geçirebilir. Mantar tarak, havlu, ayakkabı, terlik, giysi hatta yatak ve yorgan gibi kişisel kullanım malzemeleriyle de yayılabilir. Mantar üzerinde çok fazla kıl olmayan derilerin düz kısımlarını daha çok etkiler. Mantar genelde kırmızı renkte bir nokta ve deride pul pul döküntü şeklinde başlar. Bu kırmızı nokta zamanla dışa doğru halka şeklinde yayılmaya başlar. Döküntüler ilerleyen zamanlarda çoğunlukla kaşıntılı bir hal alır. Ayak mantarı genellikle parmak aralarında görülür. İleri seviyelere ulaşmış olan ayak mantarı iltihaplanma nedeniyle akıntıya ve kötü kokulara da sebep olabilir.  

Ayak Mantarı İlacı Tedavide Nasıl Kullanılır 

Ayak mantarı en sık rastlanan deri enfeksiyonlarından bir tanesidir. Ayakta bulunan ve şüphe uyandıran lezyondan örnek parça alınarak üzerine özel bir ilaç damlatılır. Deri üzerinde bulunan deriye ait olan keratinler eritilir. Örnek parça mikroskop kullanılarak laboratuvarda incelenir ve tanısı konulur. Tanısı kesin olarak konulduktan sonra vakit kaybetmeden hızlıca tedaviye başlanmalıdır. Aynı zamanda mantar kültürü yapılarak mantarın var olup olmadığı ve var ise türü tespit edilebilir. Daha önceki yıllarda mantarın tedavisi oldukça zor ve uzun süren bir tedavi ile yapılmaktaydı. İlerleyen tıp sayesinde artık çok kısa sürede tedavi edilebilir. Ancak ayakta mantar tedavi edildikten sonra kişisel hijyene dikkat edilmezse kendini tekrar edebilir. O nedenle hem mantar tedavisinde hem de mantar oluşumunu önlemek için kişisel hijyen oldukça önemlidir. 

Ayak mantarı tedavisinde mantara direkt nüfuz ettiği için sıklıkla kremler kullanılır. Cilt yüzeyinin kremleri iyice emdiğinden emin olunmalıdır. Kullanılan kremlerin yanı sıra spreyler ve ağızdan alınan tabletler de bulunur. Mantarın cinsine göre uygulanacak olan tedavide eğer mantar başlangıç seviyesinde ise antifungal adı verilen maddeyi içeren tabletlerle tedavi edilir. Merhem olarak ise Travocort ve Travazol isimli ilaçlar kullanılır. Ayak mantarı ilacı Travazol  2 hafta boyunca günde 2 defa uygulanır. Bu sürenin sonunda mantarın durumuna göre kortikosteroid  içermeyen bir kremle tedavi sürecine devam edilebilir. Travazol kullanımı sonrası eller bol su ile mutlaka yıkanmalıdır. Kullanılan ilaçlara cevap vermeyen ve ilerlemiş mantarlar için Terbisil isimli tablet ve beraberinde krem ve sprey kullanılmalıdır. Ayak mantarları özellikle tırnaklara da geçmişse, tedavinin daha itinalı ve uzun süreli yapılması gerekebilir. Çünkü tırnaklara geçen mantar tırnağın altında kalacağı için ulaşılması ve tedavi edilmesi oldukça güçleşecektir. Tablet ve krem tedavilerinin yanı sıra tırnağa direkt uygulanan ve etkisi daha güçlü olan tırnak cilaları da bulunur. Bu cilalar diğer tedavi yöntemlerine göre daha etkilidir. İlaçların tedavi yöntemine yanıt vermesi için düzenli bir şekilde kullanılması gerekir. İlaçların saatinde alınması veya uygulanması tedavi sürecine yardımcı olur. 
]]>
İbrahim Saraçoğlu Ayak Mantarı https://www.ayakmantari.gen.tr/ibrahim-saracoglu-ayak-mantari.html Fri, 30 Nov 2018 20:38:32 +0000 İbrahim Saraçoğlu Ayak Mantarı, Ayaklarda meydana gelen ve bulaşıcı özelliğe olan ayak mantarı bir mantar enfeksiyonudur. Mantar sorunundan müzdarip olan bireyler İbrahim Saraçoğlu Ayak mantarı kürünü öğrenmek isteme İbrahim Saraçoğlu Ayak Mantarı, Ayaklarda meydana gelen ve bulaşıcı özelliğe olan ayak mantarı bir mantar enfeksiyonudur. Mantar sorunundan müzdarip olan bireyler İbrahim Saraçoğlu Ayak mantarı kürünü öğrenmek istemektedirler. Ayak mantarı oluşmasında yatan en önemli etken bulaşıcı özelliğe sahip olmasıdır bununla birlikte ayak mantarı çevreden bulaşır. Ayak mantarı insanlardan ve hayvanlardan geçmektedir. Bilhassa mantar ıslak ve nemli olan bölgeleri sever. Bu nedenle ortak kullanım alanlarında buna azami dikkat etmek gerekiyor özellikle de ortak banyolara dikkat etmek gerekmektedir. bunun yanında çorapsız dolaşmamak gerekiyor. Başkalarının ayakkabısı vb şeyleri de kullanmamak gerekiyor. Ayrıca ayakların sürekli ıslak kalması, sentetik çorap giymek,ayakkabıların ise uzun süre ayaklarda kalması gibi durumlarda mantara zemin hazırlamaktadır. Ayak mantarını tetikleyen bir takım hastalıklar mevcuttur bu hastalıklar ise diyabet gibi hastalıklardır. Bunun yanı sıra genetik yatkınlıkta mantarın oluşumunu kolaylaştırır. Peki İbrahim Saraçoğlu ayak mantarı kürü nasıl hazırlanır

İbrahim Saraçoğlu Ayak Mantarı

İbrahim Saraçoğlu ayak mantarı sorununu yaşayan kişilerin kesinlikle ve kesinlikle sentetik maddeden imal edilmiş çorap giymemelerini söylüyor. Bunun yerine iplik çorap türü giyilmelidir. Bu çoraplar giyildikten sonra 10 dakika kaynatılarak yeniden giyilmelidir. Ayrıca başkasının terlikleri vb. eşyalarını kullanmamalıdır.

Aynısafa Bitkisi: İbrahim Saraçoğlu ayak mantarı bakımından aynısafa bitkisini yani portakal nergisi öneriyor. Bu kür için bir lt kaynayan suyun içine bir avuç aynı safa bitkisi atılır. Devamında 7-8 dakika kadar kaynatılır. Su Ilıdıktan sonra süzülür ve bir leğen içerisinde ayakları kapatacak kadar sıcak su konulur. Bu su ayaklarınızı yakmayacak sıcaklıkta olmalı ve sonra aynısafa ile yapılan suyu leğene ekleyiniz. Ayaklar leğende 20 dakika kadar bekler ve sonra ayaklar çıkarılır. Dikkat edilmesi gereken nokta ise ayaklara uygulandıktan sonra ayaklar mutlaka yıkanmamalıdır. Bu uygulama düzenli olarak her gün yapılmalıdır.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çoraplarınızı düzenli ve sürekli olarak değiştirin ve sentetik çorap asla giymeyin. Bir de çoraplarınızı 10 dakika kaynatmadan tekrar giymemelisiniz çünkü çoraplardaki mantar da kaynamadan geçmez. Ayrıca çevrenizdeki insanlara da mantar bulaşmaması için ayakkabılarını ve benzeri eşyalarını kullanmayınız. Ortak banyo vb. yerlerde kendi terliklerinizi giyiniz.

İbrahim Saraçoğlu Ayak Mantarı Tedavi Yöntemi

İbrahim Saraçoğlu tarafından ayak mantarı tedavisi için önerilen karışım sayesinde mantar oluşumuna sebep olan virüslere karşı cildinize natürel bir koruma sağlayabilirsiniz. Natürel malzemeler kullanılarak yapılan İbrahim Saraçoğlu ayak mantarı tedavi yöntemi için ilacı düzenli olarak kullanım sonrası olumlu neticeler vermektedir.

Ayak mantarı, uzun süreli önü kapalı ve dar ayakkabı kullanımı, ayaklar ıslandıktan sonrasında kurulanmaması ve aşırı terleme gibi şeyler sonrası ortaya çıkabilmektedir. Nemli ve de sıcak ortamda yetişen mantar için ayaklar cok ideal bir ortamdır. Ayak mantar tedavisi kadar ayakları mantar oluşumuna karşı korumak da son derece ciddi biri iştir.

 İbrahim Saraçoğlu Civanperçemli Ayak Mantarı Tedavisi

 • Su 1 bardak
 • Civanperçemi bitkisi

Uygun miktarda civanperçemi bitkisi suyu ile karıştırılarak lapa şekline gelmesi sağlanır. Hazırlanan karışım yatmadan önce mantar oluşumu izlenen bölgelere yerleştirilir ve ayak tülbent yardımı ile sarılır. 2 Gün üst üste uygulayıp üçüncü gün ara verip tekrar iki gün üst üste uygulama olarak devam edebilirsiniz. Tedavi, ilk günden beri etkilerini göstermeye başlayacaktır.

]]>
Saraçoğlu Ayak Mantarı https://www.ayakmantari.gen.tr/saracoglu-ayak-mantari.html Fri, 30 Nov 2018 21:59:31 +0000 Saraçoğlu ayak mantarı; İbrahim Saraçoğlu'nun ayak mantarı tedavisi için bulmuş olduğu karışım sayesinde mantar oluşumuna sebep olan virüslere karşı cildinize doğal yollarla koruma sağlamaktadır. Doğal malzemelerden hazır Saraçoğlu ayak mantarı; İbrahim Saraçoğlu'nun ayak mantarı tedavisi için bulmuş olduğu karışım sayesinde mantar oluşumuna sebep olan virüslere karşı cildinize doğal yollarla koruma sağlamaktadır. Doğal malzemelerden hazırlanan Saraçoğlu ayak mantarı tedavi amaçlı kullanılan ilacı düzenli olarak yapıldığında olumlu sonuç vermektedir. 

Ayak mantarının oluşmasının sebebi 
 • Dar ayakkabı kullanımı, 
 • Uzun süreli kapalı ayakkabı kullanımı,
 • Ayakların ıslandıktan sonra kurulanmaması,
 • Ayakların aşırı terlemesi tarzı sorunlarda ayak mantarı sorunu belirir.
Ayak mantarları nemli ve sıcak ortamlarda yetişir ve meydana gelmektedir. Ayak mantarı tedavisi son derece önemli olmakla beraber  ayaklarınızı mantar hastalığına korumakta önemlidir.

Saraçoğlu ayak mantarı tedavisi, malzemeleri ve uygulanışı

Malzemeler;
 • Aynısefa bitkisi,
 • 2 su bardağı su gerekli olana malzemelerdir.
Uygulanışı: Tencereye 2 bardak suyu ekledikten sonra ocağa alınır. Yeterli miktarda aynısefa bitkisi suyun içerisine atılır. Ocakta 10 dakika süre ile kaynatılır. Sonra tencere ocaktan alınarak ılımaya bırakılır. Kaynamış olan su ılık hale  gelene kadar beklenir. Ilıyan su süzülür. Süzülmüş olan su ile ayaklar yıkanır. Ayaklarınızı ve özellikle parmak aralarını yıkamalısınız. Farklı bir yöntemi de Yapılan bu karışım isteğe göre daha fazla ayarlanabilir. Hazır olan bu suyu leğen dökülür. Ayaklarınızı leğenin içine sokarak 15 dakika bekletilebilir. Bu uygulamaları haftada 1 veya 2 kez uyguladığınızda ayak mantarı sorunu tedavi etmiş olduğunu ve ayrıca ayakları mantara karşı koruduğunu görmüş olursunuz.

Saraçoğlu ayak mantarı için başka bir yöntemi de bulunmaktadır. Gerekli olan malzemeler;
 • Civanperçemi bitkisi,
 • 1 su bardağı su.
Yapılışı; Su ile beraber yeterli miktarda civanperçemi bitki karıştırılır. Bu karışımı lapa haline getirilir. Yapılan bu karışımı yatmadan evvel  ayaklarda mantar oluşmuş olana  kısımlara yerleştirilir ve ayak tülbent ile sarılır. Bu karışımı 2 gün boyunca akşamları uygulayarak 3. günü ara verilir. Sonrasında gene 2 gün üst üste tarzında uygulanır. Yapılan bu tedavi ise ilk günden itibaren etkisini göstermeye başlayacaktır.

Dr. İbrahim Saraçoğlu ayak mantarı için önerileri
 • Günlük olarak düzenli bir şekilde her gün çorapların değiştirilmesi gerekmektedir.
 • Tırnaklarınızın bakımı aksatmadan düzenli olarak uygulanması gerekmektedir.
 • Mantar nemli ortamlarda yetiştiği için, sık sık yıkanan fakat kurulanmayan ayakkabılarda görülebilir.
 • Ayaklarınızı yıkadıktan sonra ta olarak kuruduğunu kontrol edip emin olmadan çorap veya ayakkabı giymeniz.
 • Naylon çoraplar yerine pamuklu çoraplar kullanılmalıdır.
 • Ayağı sıkmayan ayakkabı ve hava akışını sağlayan bir ayakkabı kullanılmalıdır.
 • Ayaklarınız uzun bir süre ayakkabı içerisinde kalıyorsa günün bitiminde ayaklarınızı tuzlu su karışımı yapılabilir.
 • Ayaklarda meydana gelen mantarlar bilinçsiz bir şekilde ilaç kullanılmamalıdır. Ayrıca mantarın kaşınmaması gerekmektedir. 
Saraçoğlu ayak mantarı öneriler sunmuştur. Bunları uygulayarak mantar oluşumunu önüne geçmiş olursunuz.
]]>
Ayak Parmak Arası Mantar https://www.ayakmantari.gen.tr/ayak-parmak-arasi-mantar.html Sat, 01 Dec 2018 18:54:24 +0000 Ayak Parmak Arası Mantar; Birçok insanda zuhur eden bir hastalık türüdür. Bu hastalık cilt hastalıkları arasındadır. Hemen hemen her yaşta insanın karşılaşabileceği bir hastalık türüdür. Çoğu kez ergenlik ve yetişkinlik Ayak Parmak Arası Mantar; Birçok insanda zuhur eden bir hastalık türüdür. Bu hastalık cilt hastalıkları arasındadır. Hemen hemen her yaşta insanın karşılaşabileceği bir hastalık türüdür. Çoğu kez ergenlik ve yetişkinlik dönemlerinde erkeklerde görülen bu hastalık, kadın ve 11 yaş altındaki çocuklarda da görülebilir. Tedavisi oldukça kolay yöntemlerle olsa da tekrarlaması mümkündür. Bahsi geçen mantar bu hastalığa neden olan küçük bir organizmadır. Genellikle karanlık, ılık ve nemli ortamlarda üreyip çoğalırlar.

Ayak Parmak Arası mantar yayılması veya bulaşmasına neden olan başlıca unsurlardan bazıları günlük hayatta evlerimizin ortak kullanım alanları olan tuvalet ve banyo gibi yerlerdeki terlik ve benzeri kullanılan ortak eşyalardır. Bunun haricinde ayakta oluşan pişik, yeni alınan veya dar olan ayakkabının vurması, gün içerisinde ayakların hava ile teması kaybolması ve uzun süre ayakkabı içerisinde kalması, su, deterjan ve kullanılan çorapların sağlıklı olmamasından kaynaklanan buna istinaden oluşan tahrişlerde ayak parmak arası mantarına yol açan etkenlerdir.

Ayak Parmak Arası Mantar başlıca belirtilerini sıralarsak sulanma, kızarıklık, kaşıntı, su kabarcıkları ve tırnak renginde değişiklik önde gelen belirtilerdir. Ayaklar ayak parmak arası mantardan korumak için  kuru ve serin tutulması önemlidir. Kullanılan çorap türü pamuk veya yün olması şarttır. Naylon olan çorap ayakların terlemesine ve ayak parmak arası mantarın oluşmasında etken sebep oluşturmaktadır. Bu durumdan dolayı seçilecek ayakkabı dar burunlu olmamalı ve yüksek topuklu seçilmemelidir. Ortopedik ve hava alan ayakkabı türleri tercih edilmelidir. Ayakkabılar çorapsız giyilmemeye özen gösterilmelidir. 
]]>
El Ve Ayak Mantarı https://www.ayakmantari.gen.tr/el-ve-ayak-mantari.html Sun, 02 Dec 2018 17:59:37 +0000 El ve ayak mantarı, herhangi bir sebepten dolayı el ve ayak tırnaklarının altında enfeksiyon oluşarak tırnak yapısının bozulması rahatsızlığına verilen addır. Bu tür enfeksiyon rahatsızlığı öncelikle ayak y El ve ayak mantarı, herhangi bir sebepten dolayı el ve ayak tırnaklarının altında enfeksiyon oluşarak tırnak yapısının bozulması rahatsızlığına verilen addır. Bu tür enfeksiyon rahatsızlığı öncelikle ayak yada el tırnağının kenarlarından oluşmaya başlayarak, daha sonraları tırnak içine kadar yayılmaya devam eder. Tırnak mantarının rengi önceleri beyaz ve sarımsı bir renk olur iken, daha sonraları ise kahverengi, yeşil yada siyah bir renk haline gelir. Tırnak mantarı tırnağın altında ki plağın yayılır ve zaman içinde tırnak yapısında sertleşme oluşmaya başlar. Hemen hemen herkeste görünebilen bu rahatsızlık ortaya çıkmaya başladığı zaman tırnak yapısındaki bazı değişikler yada diğer belirtiler ile birlikte rahatsızlık kendini göstermeye başlar. 

El ve ayak mantarı rahatsızlığının belirtileri;

 • El ve ayak tırnağında meydana gelen ani renk değişimi
 • Tırnak yapısının bozularak sertleşmesi
 • Tırnak kenarlarında yada tırnak içinde hafif yada şiddetli bir ağrı hissinin ortaya çıkması
 • Tırnak üzerinde çizgili ve beyaz renkli şeritlerin ortaya çıkması
 • Ayaklarda ve mantar oluşan tırnakta koku oluşması
 • Tırnakta oluşan aşırı hassasiyet ve duyarlılık hissi
 • Tırnakların pul halinde kalkması

Görüldüğü üzere el ve ayak tırnağında meydana gelen mantar ortaya çıkmaya başladığı zaman çok net belirtiler kendini göstermeye başlamaktadır. İlk belirtileri ortaya çıkmaya başladığı zaman yani tırnak yapısında bozuk bir görüntü durumu ve acı hissinin ortaya çıkmaya başlaması ile birlikte kişi hemen hastalığı başladığı anlayabilir. Bu nedenle de vakit kaybetmeden belirtiler çıkar çıkmaz bir doktor müdahalesi altında uygun olan tedaviyi olmalıdır. 

El ve ayak mantarının ortaya çıkma sebepleri;

 • El yada ayak tırnağının herhangi bir yere çarpması yada bir darbe alması 
 • Hasta olan kişinini vücudunun aşırı ve sürekli olarak terlemesi 
 • Ayak tırnağının uzun süre boyunca havasız kalması ve terlemesi 
 • Kişinin ayakkabısının çok sıkması ve ayak yapısına oldukça zarar vermesi
 • El ve ayakların devamlı yıkanması, abdest alınması, duş alınması, bulaşık yada çamaşır yıkanmasından sonra kurulanmaması 
 • Havlu, sabun, terlik, ayakkabı yada kıyafet gibi ürünlerin ortak kullanılması
 • Sauna, hamam, havuz, banyo ve halka açık olarak kullanılan yerlerde tırnaklara bulaşarak yayılması 
 • El ve ayak tırnağı bakımında tırnağın uzun süre kesilmemesi yada temizliğine dikkat edilmemesi
 • El ve ayak tırnağında kir birikerek uzun süre kalması 
 • Bazı hastalıkların etkisiyle
 • Kullanılan ilaçların yan etkisiyle

Görüldüğü üzere el ve ayak tırnağı mantarı rahatsızlığının ortaya çıkmasında birçok sebep kendini göstermektedir. Özellikle el ve ayak tırnaklarının temizliği bu konuda en başta etken olan durumların başındadır. Bu sebepten tırnak mantarından korunmak için tırnak temizliğine oldukça dikkat edilmeli ve tırnak ıslandığı zaman vakit kaybedilmeden kurulanmalıdır. Ayrıca el ve ayak tırnağı mantarının herkeste görünmesinin en önemli olan bulaşıcı bir enfeksiyon olması da ortak kullanılan eşyalardan uzak durulmasına dikkat edilmesine etken sebeptir. Ayrıca havuz, hamam yada sauna gibi halka açık olan yerlerin temiz ve güvenilir olmasına dikkat edilmelidir. Kullanmış olduğunuz ayakkabının ayağı sıkmayan rahat ve sağlıklı bir ayakkabı olduğuna özen göstermelisiniz. İşte bu tür önlemler alınarak el ve ayak mantarı rahatsızlığının ortadan kalkmasına veya hiç ortaya çıkmamasına yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca ortaya çıkan belirtiler fark edildiği zaman bir doktor müdahalesi altında tedavi olunmalı ve doktorun tavsiye ettiği ilaçlar düzenli bir şekilde kullanılmalıdır.

]]>
Ayak Mantarı Çeşitleri https://www.ayakmantari.gen.tr/ayak-mantari-cesitleri.html Mon, 03 Dec 2018 02:57:30 +0000 Ayak Mantarı Çeşitleri, Dış ve iç nedenlere bağlı olarak oluşan pek çok ayak mantarı türü bulunmaktadır. Ayak mantarları kişinin fiziksel hareketlerine, ayak bakımının doğru yapılıp yapılmadığına, kullanılan çorap Ayak Mantarı Çeşitleri, Dış ve iç nedenlere bağlı olarak oluşan pek çok ayak mantarı türü bulunmaktadır. Ayak mantarları kişinin fiziksel hareketlerine, ayak bakımının doğru yapılıp yapılmadığına, kullanılan çorap veya ayakkabının türü, çeşidi ve ayağa uygunluğuna bağlı olarak farklılık gösterir. Ayak mantarları kısa sürede bakıma alınmaz veya tedavi edilmezse daha ayak hem şişmeye başlar hemde mantar azarak daha fazla alana yayılmaya başlar. Bu nedenle türü ne olursa olsun en kısa sürede tedaviye başlanmalıdır. Ayak mantarı genellikle deri ve tırnaklar arasında oluşan ve bulaşıcı özelliği bulunan bir mantar türüdür. Tırnakta oluşan mantarlar tırnağın renginin değişmesine, kalınlaşmasına ve şeklinin değişmesine neden olmaktadır. 

Ayak mantarı çeşitleri 4 ayrı kategoride incelenebilir

Candida Tırnak Enfeksiyonu: Bu  mantar türü ayak tırnaklarından daha çok el tırnaklarında görülür. Mantar çeşitleri arasında en bulaşıcı ve en ağır mantar türü olarak bilinmektedir. Tırnak diplerinde renk değişimi, tırnak batması, tırnak renginin sarıya dönmesi, tırnağın kalınlaşarak deforme olması, tırnağın parlaklığının gitmesi mat bir hal alması, tırnak diplerinde parmaklarda şişme gibi belirtileri vardır.

Proksimal Subungual Onikomikoz: Çok yaygın olan bir mantar türü olmamakla beraber HIV pozitif olan kişilerde daha sık görülmektedir. Bu mantar türü ayağın tabanında oluşmaya başlar ve cilde kadar ilerlediği görülmüştür. Tırnak köklerinde tahribata yol açar, tırnaklar sarı veya beyaza yakın bir renk alır, tırnak esnekliğini kaybederek kalınlaşır, kırılma eğilimi artar bu nedenle çok ağrılı geçen bir tedavi dönemi vardır.

Distal Subungal Onikomikoz: Ayak mantarı çeşitlerinde en çok rastlanan türdür. Ayaklarda oluşan mantarlar genelde bu türdedir. Bu tür ayak mantarları terlikle uzun süre dolaşmak, naylon oranı yüksek çorap kullanmak, ayakların bakımına yeteri kadar dikkat etmemek, yıkamamak ve yeteri kadar hava almayan ayakkabı ve çorap çeşitlerini kullanmaktan kaynaklanır. Tırnaklar rengini kaybederek matlaşır, Parmaklar arasındaki deriler dökülür, tırnaklar eşit oranda uzamaz ve keserken genellikle kırılır. Bazı durumlarda ağrıya neden olabilen bir mantar türüdür.

Beyaz Yüzeysel Onikomikoz: Proksimal subungual onikomikoz ayak mantarı türünden sonra en çok görülen ayak mantarı çeşididir. Tedavisi kolay olan bir ayak mantarı türüdür. Çoğu zaman iyi bir bakım, tıbbi ilaç yardımı alarak 7 gün içinde tedavi edilebilir. Tırnak üstünde beyaz çizgiler oluşur, tırnak kalınlaşır, renk matlaşır.

Ayak Mantarı Çeşitleri Tedavisi:
Farklı türdeki mantarlar için farklı tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Buna benzer ayak mantarı belirtilerini anlar anlamaz hemen bir uzman doktordan yardım almalısınız. Kesinlikle kendi koyduğumuz teşhis ile eczanelerden ilaç alarak mantara müdahale etmemeliyiz. Böyle durumlarda mantarın daha hızlı yayılmasına ve tedavi süresinin uzamasına neden olabiliriz. Erken ve doğru şekilde bir teşhis konulması tırnakların kaybedilmesini ve mantarın daha fazla alana ulaşmasını engeller. Ayrıca mantar bulaşabilen bir rahatsızlık olması nedeniyle dikkat edilmelidir. Ayaklar her gün uygun bir sabunla yıkanmalı ve kesinlikle iyice kurutulmalıdır. 
]]>
Ayak Mantarı Kaşıntı https://www.ayakmantari.gen.tr/ayak-mantari-kasinti.html Mon, 03 Dec 2018 21:55:48 +0000 Ayak mantarı kaşıntı, Ayak mantarı; ayağın sık neme maruz kalması sonucu oluşabilen ve pis bir koku ile birlikte bir kaşınma şeklinde ortaya çıkabilir. Bu kaşıntı kişinin gündelik yaşamını etkileyecek kadar rahatsız ed Ayak mantarı kaşıntı, Ayak mantarı; ayağın sık neme maruz kalması sonucu oluşabilen ve pis bir koku ile birlikte bir kaşınma şeklinde ortaya çıkabilir. Bu kaşıntı kişinin gündelik yaşamını etkileyecek kadar rahatsız edici boyutlara ulaşabilmektedir. Genellikle yaz dönemlerinde rastlanılan bu rahatsızlığın sebebi mantar enfeksiyonları, ayak terlemesi ve ya alerji olabilir. Bu ayak kaşıntısı alınan tedbirler ve basit tedavi yöntemleri ile kolaylıkla durdurulabilir. 

Öncelikle ayak temizlik ve hijyenine dikkat edilmelidir. Burada dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise ayağı sıcak su ile yıkamamaktır. Sıcak su enfeksiyonun yayılmasına ve kaşıntının artmasına neden olabilir. Ayrıca çorap seçerken de çorabın ayağın hava almasını engelemesine ve mümkünse naylon içeriğe sahip olmamasına dikkat edilmelidir. Ayakkabıda da aynı durum geçerlidir. Böyle durumlar için deri ayakkabı giyilmesi önerilir.

Ayak mantarı kaşıntı, sorununda tedavi olarak ise kolaylıkla hazırlanabilecek bitkisel kürlerin ayağın sağlığına kavuşması için genellikle yeterli olduğu bilinmektedir. Örneğin mantarlı bölgede bir gün boyunca bekletilen dilimlenmiş sarımsağın bir çok kimyasal ilaçtan daha etkili olduğu ortaya çıkmıştır. Çay ağacı, zeytin yaprağı, aloe vera, aynısafa çiçeği gibi bitkileri de farklı şekillerde tedavi için kullanılmaktadır.
]]>
Ayak Mantarına Ne İyi Gelir https://www.ayakmantari.gen.tr/ayak-mantarina-ne-iyi-gelir.html Tue, 04 Dec 2018 18:37:58 +0000 Ayak Mantarına Ne İyi Gelir, Çok eski çağlardan beri en sık görülen deri enfeksiyonları mantarlardır. Bundan yalnızca 10 yıl önce, ayak ve tırnak mantar hastalıkları gibi inatçı hastalıkların etkili bir tedavis Ayak Mantarına Ne İyi Gelir, Çok eski çağlardan beri en sık görülen deri enfeksiyonları mantarlardır. Bundan yalnızca 10 yıl önce, ayak ve tırnak mantar hastalıkları gibi inatçı hastalıkların etkili bir tedavisi yoktu. Eski ilaçlar, mesela merhemler ve losyonlar mantarı öldürmediği gibi yalnızca üremesini engelliyorlardı, ayrıyeten tırnak mantarı tırnağın altına yerleştiğinden bu ilaçlar genellikle etkisiz kalmıştır. Ayak mantarı parmak aralarında hafif kepeklenme ve şiddetli kaşınmayla ortaya çıkan bir bulaşıcı deri hastalığıdır. Oluştuğu yerde yanmaya ve acılı halde çatlaklara sebep olmaktadır. Ayrıca ayak kokusuna da neden olmasıdır. Bir süre sonra daha geniş bir alana yayılarak diğer ayağa da sıçrar. Nemi ve sıcağı seven, bu şartlarda süratle üreyen mantar, bu hastalığa sahip başka biriyle ortak kullanılan çorap, terlik, ayakkabı veya banyo zemininden bulaşabilir. Ayak mantarlarının neden olduğu ayak hastalıklarının başında, kaşıntı, pişik, kötü kokular, kanlı yaralar, iltihaplanmalar gelir. Çoğu patojenik hastalığa neden olan mantarlar saça, tırnaklara ve derinin dış yüzeyine enfekte etme kabiliyetine sahiptirler. Mantarların neden olduğu enfeksiyonlara mikoz adı verilir. Ayak, el ve vücudun dış yüzeyinde yaygın olarak görülen mikoz yüzeysel mikozlardır. Bu enfeksiyonlar dermetomikozlar olarak da bilinmektedir. Bu fungilerin neden oldukları etki ise dermatofitler olarak da ifade edilir. Diğer bazı fungiler derinin altındaki dokuya da zarar vermektedir.

Ayak Mantarının Çeşitleri Nelerdir

 • Ayağınızın altında kepeklenme, kızarma ve kuruma gibi belirtiler ortaya çıkabilir.
 • Ayağınızda aşırı bir şekilde kaşıntı, kızarma ve su toplama sonucu yaralar oluşabilir.
 • Küçük ayak parmağınızın arasında soyulma, yarılma ve beyaz nemli bir görüntü meydana gelir.
 • Ayak tırnağınız kalınlaşır ve renk değiştirir. Bununla beraber tırnak soyulması yada tırnağınızın kaybolması da bunun çeşitlerindendir.

Ayak Mantarının Oluşum Nedenleri;

Ayak mantarları genellikle parmak aralarında oluşan rahatsızlıklardır. Nadiren ağrılı olabilirler. Genelde aşırı kaşıntı yaparlar. Özellikle ayak parmaklarının arasında koku ve beyaz döküntülerle kendilerini açığa vurular. Sağlık açısından ciddi faktörlerdir. Etkileri nelerden oluşur; Ayakta döküntüye neden olurlar. Ayak kokusu yaparlar. İleri derecede kaşınmalar deride tahrişe neden olurlar. Bazı vakalarda koku ve tahrişle birlikte alerjik reaksiyonlarda görülebilir.

Ayak Mantarına Ne İyi Gelir

Nerelerde Oluşur; Nasıl Bulaşır

Ayak mantarları, çoğunlukla ayak parmakları aralarında oluşan sağlık sorunlarındandır. Genelde ağrılı olmazlar, çok az da olsa ağrı olması vardır. Ayaklarda aşırı seviyede kaşıntıya neden olmaktadır. Özellikle, beyaz örüntü ve kokuyla kendilerini belli etmektedirler. Başkalarının kullandığı terlik ve havlu gibi malzemelerden, halka açık havuz, hamam ve sauna gibi, ayakların açıkta olduğu ve yüründüğü yerlerden bulaşabilirler.

Ayak Mantarına İyi Gelen Bitkisel Çözüm;

Birer tutam yabani kekik, oğulotu, gül ve çilek katılan suyun kaynatılmasının ardından elde edilen sıvı, soğuyunca süzülerek içilir.

Mikroorganizmalara karşı kendi penisilinini üreten zeytin ağacından toplanılan zeytin yapraklarından elde edilen öz mantara iyi gelmektedir.

Demlendirilen 10 poşet avakado çayının suyuyla 10 dakika banyo yapmak ayak mantarı sorununa iyi gelir.

1 ölçü elma sirkesi dört ölçü ılık suyla karıştırılır. Ayaklar bu suda bekletilir ve yıkandıktan sonra iyice kurulanır.

1 litre kaynar suya 1 tatlı kaşığı tarçın eklenir ve ayaklar bu suda bekletilir.

İlk önce 6-7 diş sarımsak alınarak içerisine az bir miktar tuz atılır ve dövülür.

İyice dövülmüş ve lapa kıvamına getirilmiş sarımsak bir boş cam şişe içerisine alınır.

Ardından üzerine alkol ilave edilir. (alkolün çok fazl]]> Ayak Mantarı Bitkisel Tedavi https://www.ayakmantari.gen.tr/ayak-mantari-bitkisel-tedavi.html Wed, 05 Dec 2018 04:34:10 +0000 Ayak mantarı, ayağın alt kısmında ve bazı durumlar da ayak parmağının aralarında görülen bir hastalık türüdür. Çok olmasa da nadiren acıya sebep olabilir ve ayağın üstüne basılırken sızı yaşamanıza seb Ayak mantarı, ayağın alt kısmında ve bazı durumlar da ayak parmağının aralarında görülen bir hastalık türüdür. Çok olmasa da nadiren acıya sebep olabilir ve ayağın üstüne basılırken sızı yaşamanıza sebebiyet verebilir. Hastalığın ilk belirtisi kaşıntı ve kötü kokudur.

Ara, arada olsa ayak parmaklarının aralarından pullanmalar ve döküntüler görülebilir. Bu hastalığın en kötü yanı da bulaşıcı özelliğinin çok fazla olmasıdır. Özellikle herkesin faaliyet gösterdiği hamamlar, havuz tesisleri, saunalar ve çıplak ayak ile dolaşılan alanlar bulaşma riski fazla olan yerlerdir. Böyle bir hastalığınız var ise veya tedbir almak amaçlı terlik giymenizde fayda olacaktır.

Ayak Mantarı Bitkisel Tedavi

Ayak Mantarı Bitkisel Tedavi

 • Ayaklar gün içerisinde ılık ve bitkisel sabunlar ile yıkanmalı ardından pamuklu bir havlu ile kurulanmalıdır.
 • Mantar ayaklar da kötü kokuya neden olduğu için çorapların içerisine doğal karbonatlar serpiştirilebilir.
 • Bir litre kadar sıcak suyun içerisine bir yemek kaşığı toz tarçın ilave edilmeli ve ayaklar bu suyun içerisine alınıp bir saat kadar bekletilmelidir.
 • Ayak mantarı olan kısımları sarımsak ile ovmak iyi gelmektedir. Yalnız bunu yaparken büyük bir sarımsağı ortadan ikiye kesin ve sulu kısmını ayakların sorunlu olan kısımlarına dairesel hareketler ile sürülmelidir.
 • Sıcak suyun içerisine bir yemek kaşığı karbonat ilavesi yapıp karıştırın. Ardından beş dakika kadar sonra ayaklar bu suyun içerisinde yarım saat kadar bekletilmelidir.
 • Yarım litre elma sirkesini bir litre sıcak suyun içerisine alın ve ayakları bu suyun içerisinde 45 dakika kadar bekletin. Haftada iki kere uygulanabilir ve kısa sürede kesin tedavi sağlamaktadır.
 • Temiz bir pamuk alın ve aloe vera yağına batırıp ayakları bu yağ ile silin. Her gün sabah ve akşam kullanabilir.
 • Ayakları gün içerisinde mümkün oldukça kuru tutmaya çalışın ve nemlenmesi önleyin. Eğer ayaklar nemlenir ve sürekli ıslak kalırsa mantar reaksiyonu ayağın her tarafına dağılabilir ve acı hissine yol açar. Nemli kalmasını önlemek için içerisine hava alan çorapları tercih edebilirsiniz.
 • Paudarco çayını günlük olarak hazırlayın ve günde iki fincan şeklinde için. Ayrıca ayakları da bu hazırladığınız çay ile yıkayabilirsiniz.
 • Gece yatmadan önceleri ayakları aynısefa kremi ile ovun ve sabahları da aynısefa çayı ile yıkayın. 
]]>
Ayak mantarı sıkça sorulan sorular https://www.ayakmantari.gen.tr/ayak-mantari-sikca-sorulan-sorular.html Wed, 05 Dec 2018 05:39:29 +0000 Soru: Ayak mantarı nedir Mantar denen bir küf çeşidinin sebep olduğu deri rahatsızlığıdır. İnsanların çoğu ömürlerinde bir kez ayak mantarı geçirirler. So

Soru: Ayak mantarı nedir

Mantar denen bir küf çeşidinin sebep olduğu deri rahatsızlığıdır. İnsanların çoğu ömürlerinde bir kez ayak mantarı geçirirler.

Soru: Sebebi nedir

Ayak mantarına sebep olan mantarlara herkes maruz kalır. Ancak niçin bazı insanlarda geliştiği bilinmemektedir. Yıkama sonrası kurutulmayan ayak, sıkı çorap ve ayakkabılar, ılık iklim nemli bir ortam oluşturarak mantarların çoğalmasını sağlar.

Soru: Bulaşması nasıl olur

Bulaşma genellikle terlik, çorap, ayakkabı, havlu gibi ortak kullanılan eşyalardan veya banyo, küvet, plaj, hamam ve benzeri ortak zeminlerden olabilir. Genellikle çok bulaşıcı olduğuna inanılır. Ancak aynı evi paylaşan insanlarda bile görülmeyebilir. Ayak mantarı sıkça sorulan sorular

Soru: Görüntüsü nasıldır

Hepsi oldukça kaşıntılıdır.

Soru: Tedavide neler kullanılır

Krem ve spreyler ile tedavi edilir. Ciddi rahatsızlıklarda ağızdan hap tedavisi yapılır. Bazı vakalar tedaviye direnç gösterebilir.

Soru: Tedavi edilmezse ne olur

Deri bütünlüğü bozulduğundan diğer mikroplar çatlak ve yarıklardan girerek yılancık denen hastalığa yol açabilirler.

Soru: Niçin tekrarlar

Tedavi ile döküntü geçse bile mantarlar deride yaşamaya devam eder. Ve uygun şartlarda tekrar hastalığa yol açarlar.

Soru: Tekrarlamaması için alabileceğim tedbirler var mı

Her gün ayağınızı yıkayın,

Ayağınızı, özellikle ayak parmak aralarınızı sürekli kuru tutun,

Özellikle yazın kapalı ayakkabılar giymeyin,

2-3 çift ayakkabıyı dönüşümlü olarak kullanın, ayakkabı kurumadan tekrar giymeyin,

Pamuklu çoraplar giyin ve günlük olarak değiştirin,

Başkalarının havlu ve ayakkabılarını kullanmayın,

Mümkünse evde çıplak ayakla gezin,

Yazın ayakkabılarınıza mantar önleyici pudralar serpin.]]>
Ayak Mantarı Korunma Yolları https://www.ayakmantari.gen.tr/ayak-mantari-korunma-yollari.html Wed, 05 Dec 2018 22:40:30 +0000 Ayak mantarından korunmak için şu basit kurallara uymanız gerekmektedir; Ayaklarınızı her gün yıkayınız. Ayaklarınızın tümünü özellikle parmak aralarını iyice kurulayınız. Yaz mevsiminde sık Ayak mantarından korunmak için şu basit kurallara uymanız gerekmektedir; Ayaklarınızı her gün yıkayınız. Ayaklarınızın tümünü özellikle parmak aralarını iyice kurulayınız.

Yaz mevsiminde sıkı ve dar ayakkabı giymekten kaçınınız, bu mevsimde sandalet tipi ayakkabılar en uygunudur. Pamuklu ve teri emen çoraplar giyilmeli, çoraplar günlük olarak ve ıslandıkça değiştirilmeli. Yaz mevsiminde ayaklara ve ayakkabıların içine antifungal pudraların serpilmesi de mantar hastalığına karşı koruyucudur.

Ayak Mantarı Korunma Yolları

Başkalarının kişisel eşyalarını kullanmayın ve size ait kişisel eşyaların başkaları tarafından kullanılmasın izin vermeyin.

]]>
Ayak Mantarı Kimlerde Görülür ? https://www.ayakmantari.gen.tr/ayak-mantari-kimlerde-gorulur.html Thu, 06 Dec 2018 18:13:22 +0000 Ayak Mantarı çok yaygın bir cilt problemidir. Birçok insanda hayat boyu en az bir kere ayak mantarı gelişir. Daha çok erişkin ve ergenlik çağındaki erkeklerde görülür, kadınlarda ve 12 yaşından küçük çocuklar Ayak Mantarı çok yaygın bir cilt problemidir. Birçok insanda hayat boyu en az bir kere ayak mantarı gelişir. Daha çok erişkin ve ergenlik çağındaki erkeklerde görülür, kadınlarda ve 12 yaşından küçük çocuklarda ise daha nadirdir. Ayak mantarı kolaylıkla tedavi edilebilmesine rağmen başarılı bir tedaviden sonra bile tekrarlayabilmektedir.

Şehir Merkezin de yaşayanlarda, kırsal bölgelerde yaşayanlara oranla daha fazla görülür.

Ayak Mantarı Kimlerde Görülür

Ayak mantarının tıp dilindeki adı Tinea Pedisdir. Sebep olan mikrop, mantar adı verilen ufak bitki benzeri organizmalardır. Mantar en iyi karanlık, nemli ve ılık ortamlarda büyür.

]]>
Ayak Mantarı Bulaşıcı mıdır ? https://www.ayakmantari.gen.tr/ayak-mantari-bulasici-midir.html Fri, 07 Dec 2018 12:28:48 +0000 Evet ayak mantarı çok çabuk ve seri biçimde bulaşabilir aşağıdaki alanlara dikkat edilerek korunma sağlanabilir Havuzlar, plajlar, jimnastik kulüpleri, güzelli Evet ayak mantarı çok çabuk ve seri biçimde bulaşabilir aşağıdaki alanlara dikkat edilerek korunma sağlanabilir

Havuzlar, plajlar, jimnastik kulüpleri, güzellik salonları, yatılı okullar ve camiler gibi ortak kullanım alanları ve ortak kullanılan havlu, terlik, ayakkabı gibi eşyalar mantarların çoğalması kolay olur.

Ayak Mantarı Bulaşıcı mıdır

özellikle başkalarına ait kişisel eşyaların kullanılması sonucu meydana gelebilir.

]]>
Ayak Mantarı Nasıl Gelişir ? https://www.ayakmantari.gen.tr/ayak-mantari-nasil-gelisir.html Fri, 07 Dec 2018 12:48:59 +0000 Islaklık, terleme, ayakların yetersiz havalanması, ayak mantarı gelişmesi için uygun koşullardır. Ayakların terli kalması, sıkı ve dar ayakkabıların giyilmesi, banyo ve egzersiz sonrasında a

Islaklık, terleme, ayakların yetersiz havalanması, ayak mantarı gelişmesi için uygun koşullardır. Ayakların terli kalması, sıkı ve dar ayakkabıların giyilmesi, banyo ve egzersiz sonrasında ayakların düzgün kurulanmaması ayak mantarının gelişmesine katkıda bulunur. Ayak mantarı bulaşıcıdır.

Başkalarının Eşyalarını Kullanmak, Ayak Mantarının Gelişmesinde Önemli Rol Oynar

Mantarların üremek için sıcağa ve neme gereksinimi vardır ve sıcak iklimler onlar için mükemmeldir. Havuzlar, plajlar, jimnastik kulüpleri, güzellik salonları, yatılı okullar ve camiler gibi ortak kullanım alanları ve ortak kullanılan havlu, terlik, ayakkabı gibi eşyalar mantarların çoğalması ve bulaşması için çok uygundur. Ayrıca pişikler, ayakkabı vurması, su, deterjan, sentetik giysi ve çoraplara bağlı tahrişler de ayaklarda mantar hastalığı gelişmesi için uygun zemin hazırlar.

Ayak Mantarı Nasıl Gelişir

Ayak mantar hastalığı tedavi edilmediğinde tırnaklara bulaşabilir. Tırnak mantarı genellikle basit bir yaralanma ile başlar. Örneğin, el ve ayak tırnaklarının kırılması, tırnakların çok kısa kesilmesi, dar ayakkabının tırnağı sıkıştırması gibi. Yaralanan tırnağa mantarların yerleşmesi daha kolay olur.

]]>
Ayak Mantarı Nasıl Görünür https://www.ayakmantari.gen.tr/ayak-mantari-nasil-gorunur.html Sat, 08 Dec 2018 07:24:37 +0000 Ayak mantarının görüntüsü herkeste aynı değildir. Bazı kişilerde sadece ayak parmakları arasında (özellikle son iki ayak parmağı arasında) soyulma, kepeklenme, kaşıntılı ve çatlamalar şeklinde görülürken Ayak mantarının görüntüsü herkeste aynı değildir. Bazı kişilerde sadece ayak parmakları arasında (özellikle son iki ayak parmağı arasında) soyulma, kepeklenme, kaşıntılı ve çatlamalar şeklinde görülürken bazı kişilerde ise ayak tabanında ve yanlarında kızarıklık, kepeklenme ve su toplayan yaralar görülebilmektedir.

Kimi ayak mantarı hastalar,ı gelişen olayları tarif ederken ayak parmakları arasında son derece tatlı bir kaşıntının meydana geldiğini söylerek, ayak mantarını tarif etmişlerdir.

Ciltteki bu değişiklikler aynı zamanda kontak egzema ve ayak mantarı hastalığında da görülür ve karışabilir. Ayak mantarı aynı zamanda ayakta kaşıntı ve yanma hissi şikâyetlerine de sebep olur. Ayak tırnaklarında da mantar hastalığı görülebilir ve bunun tedavisi güçtür.

Ayak Mantarı Nasıl Görünür

Tırnak mantarı tırnakta kalınlaşma, ufalanma, renk değişikliği ve hatta tırnak kaybı ile sonuçlanabilir. Tırnaktaki mantara bağlı bu değişiklikler benzer şekilde sedef hastalığı, travma ve yaşlanma nedeniyle de ortaya çıkabilmektedir. Ayakta görülen her kaşıntı ve kızarıklık mantar değildir. Ayak mantarı olmayan durumlarda antifungal (mantar) ilaçlarının kullanılması durumu daha da kötüleştirebilir.

Bu durumda en doğrusu bir dermatologa başvurmaktır. Dermatologunuz tanıyı doğru bir şekilde koyacak ve etkili bir tedavi reçete edecektir. Tedavi edilmemiş ayak mantarı ciltte çatlamalara, su toplayan yaraların çıkmasına ve ikincil bakteriyel enfeksiyonlara sebep olacaktır.

]]>
Ayak Mantarı Tedavisi https://www.ayakmantari.gen.tr/ayak-mantari-tedavisi.html Sat, 08 Dec 2018 14:39:25 +0000 Ayak Mantarı tedavisi, tanısı konulduktan hemen sonra geciktirilmeden tedavi başlanmalıdır. Hafif durumda sürme anti-fungal kremler etkilidir ve yanma hissi ve kaşıntı şikâyetlerini de rahatlatır. Daha şiddetli vey Ayak Mantarı tedavisi, tanısı konulduktan hemen sonra geciktirilmeden tedavi başlanmalıdır. Hafif durumda sürme anti-fungal kremler etkilidir ve yanma hissi ve kaşıntı şikâyetlerini de rahatlatır. Daha şiddetli veya mantar hastalığının sürme tedaviyle geçmediği durumlarda anti-fungal ilaçlarının ağızdan alınması gereklidir.

Bitkisel içerikli kremler ve kapsüllerde ayak mantarının tedavisinde kullanılabilir. Ayak Mantarı Tedavisi

Tırnak mantarının ise tedavisi güçtür, aylar boyunca ağızdan ilaç kullanmayı gerektirir. Ağızdan alınan ilaçların ve kremlerin düzenli ve doktorun reçete ettiği süre boyunca kullanılması mantar hastalığının tekrarlamaması için de önemlidir. Çünkü cildin görüntüsü düzelse de mantar hastalığı aktif olarak kalabilir ve tedavi kesildikten bir süre sonra tekrar ortaya çıkabilir.

]]>
Ayak Mantarı Nasıl Teşhis Edilir https://www.ayakmantari.gen.tr/ayak-mantari-nasil-teshis-edilir.html Sat, 08 Dec 2018 21:36:23 +0000 Kaşınma, yanma, etkilenen bölgenin sızlaması görülebilir. ayakta kızarıklık olabilir. Ayak tabanı, parmakları veya tırnakta kızarıklık ve inflamasyon oluşabilir. içi su toplamış yaralar gözlenebilir Kaşınma, yanma, etkilenen bölgenin sızlaması görülebilir. ayakta kızarıklık olabilir. Ayak tabanı, parmakları veya tırnakta kızarıklık ve inflamasyon oluşabilir. içi su toplamış yaralar gözlenebilir. Kabuklanıp, dökülmeler olabilir. tırnakta renk değişikliği, kalınlaşma, kabalaşma gelişebilir.

Yukarıdaki şikayetlerin bulunması ayak mantarı belirtiler, hastalığın teşhisi konusunda önemli yer kapsamaktadır.
Ayak Mantarı Nasıl Teşhis Edilir
Cilt kültürü ve kimyasal maddelerle inceleme yapılabilir. tedavide şahsi bakım çok mühimdir. cildi kuru ve temiz tutmak gerekmektedir. ayak devamlı kuru tutulmalıdır. temiz çoraplar giyilmelidir. doktor size mantara yönelik ideal ilaçları verecektir. bunlar deriye sürülen ilaçlar ve ağız yoluyla alınan ilaçlar olabilir. şayet mantar infeksiyonunun olduğu bölgede bakteriler de infeksiyon yapmışsa antibiyotik tedavisi de gerekmektedir. ayak mantarı zor iyileşebilir ve tekrarlayabilir. uzun süreli tedavi ve engelleyici tedavi gerekebilir.]]>
Ayak Mantarı Nedir ? https://www.ayakmantari.gen.tr/ayak-mantari-nedir.html Sun, 09 Dec 2018 11:30:54 +0000 Kaşıntı, kızarıklık, sulanma, su dolu kabarcıklar, normal görünen tırnağın renginde değişme gibi durumlarda tinea pedis veya tırnak mantarından şüphelenin. Mantar karanlık bölgelerde yetişir.Nem Kaşıntı, kızarıklık, sulanma, su dolu kabarcıklar, normal görünen tırnağın renginde değişme gibi durumlarda tinea pedis veya tırnak mantarından şüphelenin.

Mantar karanlık bölgelerde yetişir.Nemli ve sıcak olan ortamlarda üreyen mikroorganizmalardır.Ayak mantarının üreyebilmesi için ayakkabının içi oldukça güzel bir yerdir. Uzun süreli kapalı ve dar ayakkabıların giyilmesi, duştan çıktıktan sonra ıslatılan ayağın kurulanmaması ve aşırı terleme gibi durumlar ayak mantarının gelişmesinde oldukça etkisi vardır. Bu mikroorganizmalar bulaşıcıdır.Ayak mantarından kurtulmamız için aşağıda vereceğimiz yolları deneyebilirsiniz.

Ayak temiz, serin ve kuru tutulmalıdır.

Pamuklu, yün veya bunlar gibi emici maddelerden yapılmış çoraplar giyilmelidir.

Ayakkabılar ayağa tam olmalı ve böylece ayağa ya da tırnaklara travma azaltılmalıdır. Dar burunlu, yüksek topuklu, eski, yıpranmış ayakkabılar, çorapsız giyilen ayakkabılar veya başkasının ayakkabısı giyilmemelidir

Eski yıpranmış ayakkabılar, çorapsız giyilen ayakkabılar veya başkasının ayakkabısı.

Ayak Mantarı Nedir

Yüksek yoğunlukta mantar sporları içerebilecek yüzeylerde yalın ayak yürümekten kaçının : halı döşeli zeminler, banyo yerleri, duşlar, jimnastik salonları, soyunma odaları, yüzme salonları, hamamlar gibi.

Tırnaklar kısa ve düz kesilmelidir. Kenarlarını yuvarlak kesmeyin.

Vücudun diğer kısımlarında olan tinea pedis ve yüzeysel mantar enfeksiyonlarına bakın ve tedavi ettirin. Normal ve anormal tırnakları kesmek için farklı tırnak makasları kullanın.

Aile üyeleri veya yakın arkadaşlar, temas eden kişiler tinea pedis ve tırnak mantarı için tedavi edilmelidir.]]>
Ayak Mantarı https://www.ayakmantari.gen.tr/ayak-mantari.html Mon, 10 Dec 2018 00:19:02 +0000 Ayak ve tırnak mantarı çok yaygın bir cilt problemidir. Bir çok insanda hayat boyu en az bir kere ayak mantarı gelişir. Daha çok erişkin ve ergenlik çağındaki erkeklerde görülür, kadınlarda ve 12 yaşından kü Ayak ve tırnak mantarı çok yaygın bir cilt problemidir. Bir çok insanda hayat boyu en az bir kere ayak mantarı gelişir. Daha çok erişkin ve ergenlik çağındaki erkeklerde görülür, kadınlarda ve 12 yaşından küçük çocuklarda ise daha nadirdir. Ayak mantarı kolaylıkla tedavi edilebilmesine rağmen başarılı bir tedaviden sonra bile tekrarlayabilmektedir. Sebep olan mikrop, mantar adı verilen ufak bitki benzeri organizmalardır. Mantar en iyi karanlık, nemli ve ılık ortamlarda büyür.

Ortak kullanım alanları ve ortak kullanılan havlu, terlik, ayakkabı gibi eşyalar mantarların çoğalması ve bulaşması için çok uygundur. Ayrıca pişikler, ayakkabı vurması, su, deterjan, sentetik giysi ve çoraplara bağlı tahrişler de ayaklarda mantar hastalığı gelişmesi için uygun zemin hazırlar. Ayak mantar hastalığı tedavi edilmediğinde tırnaklara bulaşabilir. Tırnak mantarı genellikle basit bir yaralanma ile başlar. Örneğin, el ve ayak tırnaklarının kırılması, tırnakların çok kısa kesilmesi, dar ayakkabının tırnağı sıkıştırması gibi. Islaklık, terleme, ayakların yetersiz havalanması, ayak ve tırnak mantarı gelişmesi için uygun koşullardır.

Ayak mantarının görüntüsü herkeste aynı değildir. Bazı kişilerde sadece ayak parmakları arasında ( özellikle son iki ayak parmağı arasında ) soyulma, kepeklenme ve çatlamalar şeklinde görülürken bazı kişilerde ise ayak tabanında ve yanlarında kızarıklık, kepeklenme ve su toplayan yaralar görülebilmektedir. Ayak mantarı aynı zamanda ayakta kaşıntı ve yanma hissine neden olabilir. Kaşıntı ayak mantarında her zaman olmaz. Ayak tırnaklarında da mantar hastalığı görülebilir ve bunun tedavisi güçtür. Tırnak mantarı tırnakta kalınlaşma, ufalanma, renk değişikliği ve hatta tırnak kaybı ile sonuçlanabilir. Yaş ilerledikçe ayak tırnaklarında olan kalınlaşma normal değildir. Bu tür değişiklikler tırnak mantarına bağlıdır.

Tedavi edilmemiş ayak mantarı ciltte çatlamalara, su toplayan yaraların çıkmasına ve ikincil bakteriyel enfeksiyonlara sebep olacaktır. Mantar tanısı konulduktan hemen sonra tedavi başlanmalıdır. Ayak mantarından korunmak için şu basit kurallara uymanız gerekmektedir; Ayak temiz, serin ve kuru tutulmalıdır. Pamuklu, yün veya bunlar gibi emici maddelerden yapılmış çoraplar giyilmelidir. Ayakkabılar ayağa tam olmalı ve böylece ayağa ya da tırnaklara travma (bası) azaltılmalıdır. Dar burunlu, yüksek topuklu, eski, yıpranmış ayakkabılar, çorapsız giyilen ayakkabılar veya başkasının ayakkabısı giyilmemelidir . Yüksek yoğunlukta mantar sporları içerebilecek yüzeylerde yalın ayak yürümekten kaçının : halı döşeli zeminler, banyo yerleri, duşlar, jimnastik salonları, soyunma odaları, yüzme salonları, hamamlar gibi.

Tırnaklar kısa ve düz kesilmelidir. Kenarlarını yuvarlak kesmeyin. Yaz mevsiminde sıkı ve dar ayakkabı giymekten kaçınınız, bu mevsimde sandalet tipi ayakkabılar en uygunudur. Ayak Mantarı

Ayak Mantarının Çeşitleri Nelerdir

1- Ayağınızın altında kepeklenme, kızarma ve kuruma gibi belirtiler ortaya çıkabilir.
2- Ayağınızda aşırı bir şekilde kaşıntı, kızarma ve su toplama sonucu yaralar oluşabilir.
3- Küçük ayak parmağınızın arasında soyulma, yarılma ve beyaz nemli bir görüntü meydana gelir.
4- Ayak tırnağınız kalınlaşır ve renk değiştirir.Bunun yanı sıra tırnak soyulması veya tırnağınızın kaybolması da bunun çeşitlerindendir.

Ayaklardaki Soyulmalar Mantar Belirtisi Olabilir mi

Ayak Mantarı çok yaygın bir cilt problemidir. Birçok insanda hayat boyu en az bir kere ayak mantar]]>